Poradna

Domů dash Poradna
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Poradna

Dotaz

26. 3. 2024
Dobrý den,
ráda bych znala Váš názor na mou situaci. Na poslední kontrole v CAR jsem měla folikul 18mm,což jsem vzhledem k tomu,že byl 11DC nečekala (ovulace bývá déle), byl naplánován dlouhý protokol před prvním ivf a od příštího týdne triptorelin acetát. Má otázka je,kdybych zrovna "zázračně" otěhotněla přirozeně po styku před kontrolou, těhotenství nebude samozřejmě vidět před první aplikací, jak se v takovém případě postupuje? Může se triptorelin acetát podávat i tak?
Předem děkuji.
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den. V případě těhotenství rozhodně není triptorelin acetát vhodný. Pokud chcete mít jistotu, pak doporučuji chráněný styk nebo sex. abstinenci v cyklu, kdy zahájíte triptorelin acetát.

Dotaz

21. 3. 2024
Dobrý den . Je mi 50 let a mám dotaz. Před 16 tety jsem podstoupila sterilizaci, byla jsem mladá a měla jsem už tehdy 6 dětí. Teď mám přítele, který žádá miminko a já jsem četla vaši metodu, že lze průchody na obnovení vejcovodu. Tak vás žádám o informaci, zda je to možné. Děkuji vám
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den, bohužel ve Vašem věku již není dle legislativy ČR terapie neplodnosti možná.

Dotaz

19. 2. 2024
Dobrý den,
zajímal by mne Váš názor na výsledek spermiogramu mého manžela. Lze tuto vadu nějak léčit? Lze počít přirozeně? Dostáváme různé informace, ráda bych tedy ještě další názor.
zjištění: teratozoospermie a Astenozoospermie zastoupení spermií správné stavby je nízké. Množství pohyblivých spermií je nízké. Byla zjištěna porucha zkapalnění ejakulátu.
Podíl normálních spermií 3%, s defektem hlavičky 94%, s defektem krčku 3%, s defektem Bičíku 0%, s kulatou hlavičkou 2%. Progresivní pohyblivé 29% (celkové množství 15.660.000), neprogresivní pohyblivé 40% (21.600.000), Nepohyblivé 31% (16.740.000). koncentrace spermií v 1ml - 27.000.000. celkový počet spermií 54.000.000.. Počet kulatých buněk v 1ml - 0. objem ml - 2.
Předem děkuji za další názor. Přeji pěkný den
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den,
je pravdou, že manželův spermiogram je mimo normu. Nevím ale, jak vypadají jeho hormony, event. urologické vyšetření. Tzn. momentálně se mohu obtížně vyjádřit k tomu, zda jde porucha nějak léčit. Kromě toho bych hlavně doporučila spermiogram opakovat. Jeden spermiogram nemusí být nutně vypovídající....

Dotaz

14. 3. 2024
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor. Je mi 35 let, otěhotnět se snažíme 2 roky, nyní navštěvujeme IVF centrum, mám za sebou zatím jednu IUI. Přítel má normální spermiogram, já mám hormonální profil v pořádku, zásoba vajíček je dle vyjádření lékaře dobrá. Jsem štíhlá a žiju zdravě. Měla jsem pohlavní nemoci - trichomoniázu a chlamydie. Před dvěma lety mi zjistili endometriozu v děložním hrdle - byla jsem na konizaci. Při kontrole na ultrazvuku bylo zjištěno, že jeden vaječník je zřejmě nefunkční asi kvůli endometrioze nebo chlamydiím. Ovulace probíhá z druhého vaječníku. Zajímá mě Váš názor na další postup na IVF klinice. Mám zkusit ještě jednou IUI a pak kvůli věku jít rovnou do IVF bez dalšího zjišťování příčin neplodnosti? Nebo se mají nejdřív zjistit možné příčiny? O žádné jistě nevím. Zda mám endometriozu i jinde v brišní dutině nevím, co přesně a zda něco způsobily chlamýdie také nevím. Děkuji
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den, vzhledem k Vašemu věku, délce snahy o koncepci a anamnéze prodělaných Chlamýdií bych moc neztrácela čas a po 1. neúspěšné IUI bych doporučila rovnou IVF. Záleží také na Vaší hodnotě AMH hormonu - tu neznám. Kdyby byl nízký, pak je otázka, zda IUI nebude jen ztráta času. Přeji hodně štěstí!

Dotaz

7. 2. 2024
Dobrý den, je mi 20 let a po 2letech bolestí v podbřišku
při styku i po něm, nyní mám podstoupit laparoskopii
kde má být zjištěna příčina a kontrola průchodnosti vejcovodů kdy mě bylo doporučeno v případě neprůchodnosti vejcovody hned odstranit abych nemusela podstupovat další zákrok. Děti ještě neplánuji ale bojím se takového rozhodnutí .Můžete mi prosím poradit zda je lepší souhlasit s odstraněním ihned nebo nechat rozhodnutí na odstranění v budoucnu? Předem moc děkuji za odpověď
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den,
pokud by se při laparoskopii prokázalo poškození vejcovodů a jejich jasná nefunkčnost a neprůchodnost, pak též doporučuji vejcovody odstranit.
Svou funkci už by tak jako tak neplnily a ohrožovaly by vás dalšími závažnějšími komplikacemi.
Držím palce.

Dotaz

22. 1. 2024
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor. Je mi 26 let a s manželem (34) se snažíme přes 3 roky otěhotnět. Před rokem a půl se nám to podařilo přirozeně za pomoci Letrozolu, ale v 7tt jsem potratila.
V 10/2023 jsme zkusili IUI ale bez úspěchu.
Genetiku máme oba OK, AMH mám 3,5. Spermiogram: morfologie 2%, teratozoospermie. Vejcovody průchodné, děloha je v pořádku- minulý rok jsem byla na hystero i laparoskopii.
Teď v lednu jsme šli do prvního IVF.
Stimulovala jsem 2.- 6. DC. s Rekovelle- 8mcg. První kontrola 7. DC, kdy jsem měla 16 velkých folikulů (největší 20mm) a spoustu menších. Takže jsem rovnou dostala Orgalutran. Ten jsem si pichla i další den, 8. DC ráno a večer pak už Ovitrelle.
No a 10. DC mě čekalo OPU. Odebrali jen 7 oocytů a z toho bylo zralé pouze 1 vajíčko, které oplodnili pomocí ICSI. Embryo bohužel vydrželo jen do 4. dne, takže náš 1. IVF cyklus skončil bez transferu.
Náš ošetřující lékař doporučuje znovu krátký protokol, tentokrát s Menopurem. Dlouhý protokol nechce kvůli hrozbě OHSS. Mám prý vyšší hodnotu LH než FSH. Mně ale další dva lékaři z kliniky doporučili protokol dlouhý. Jsem tedy zmatená, zda opravdu našemu lékaři v tomto věřit. Ráda bych se tedy zeptala, co byste doporučili pro příští IVF cyklus aby byl úspěšný?
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den,
osobně bych také opakovala krátký antagonistický protokol. Stimulaci bych protáhla klidně až do 11. - 12. dne cyklu, klidně ať jsou folikly větší.
Přeji hodně štěstí!

Dotaz

11. 1. 2024
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to se sterilizací - podvázáním vaječníků - v případě kdy nemám děti, mám za sebou pouze jeden potrat, ale jen psychiatrický pacient a prodělala jsem několik závažných plicních embolií během děti let, je mi 35 let a myslím si, že by pro mě těhotenství bylo velmi rizikové, jak pro můj fyzický tak psychický stav. Jsem smířená s tím, že děti mít nebudu, proto je tohle pro mě cesta, jak vyřešit antikoncepci, kterou vzhledem k prodělaným emboliím musím řešit komplikovaně. Vím, že je to dnes jednodušší, ale zajímalo by mě, od jakého odborníka potřebuji potvrzení, aby to hradila například pojišťovna.

Děkuji
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den, o sterilizaci můžete zažádat, budete pečlivě poučena lékařem o dopadech tohoto kroku. Samozřejmě následně musíte podepsat informovaný souhlas s tímto výkonem.
Pojišťovna tento výkon uhradí, pokud se jedná sterilizaci ze zdravotních důvodů. K tomu potřebujete zprávu odborného lékaře, který...

Dotaz

8. 1. 2024
Dobrý den, delší dobu se snažíme o otěhotnění a nyní jsme se obrátili na pomoc do CAR. Partnerka bude podstupovat hormonální stimulaci k odběru folikulu. Po odběru se prý doktorka rozhodne, zda se transfer provede ve stejný cyklus, nebo se přejde ke KET. KET by předcházela hormonální příprava dělohy (bohužel má adenomyózu), která by trvala dle doktorky 4 měsíce. Použila by agonistu GnRH a estrogenní substituci po předchozím útlumu. Vubec se nám nezdá délka přípravy.... Trvá to opravdu tak dlouho? Celkově nás děsí hormonální utlum, jelikož v minulosti hormony zvládala hormony velice špatně (jednalo se o hormony k léčbě adenomyózy).

Je dále možné krvácení i mimo cyklus a může to mít vliv na plodnost?

Předem velice děkuji
Hezký den
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den, délka downregulace /útlumu/ je různá a záleží na tom, jak výrazně je adenomyóza rozvinutá. Pokud je postižení dělohy opravdu výrazné, pak je možné doporučit až 4 měsíční terapii. Rozhodně s tímto postupem souhlasím.

Dotaz

7. 12. 2023
Dobrý den, je mi 27let a s přítelem se snažíme rok a půl o miminko. Oba bereme různé doplňky stravy (kys. Listová, Folandrol, Inofolic). Já zatím byla jen na gynekologii a přítele poslali na spermiogram. Z výsledku spermiogramu jsem celkem rozhozená, protože podíl morfologicky normálních spermií vyšel 0% Z toho patologie hlavičky 99%, patologie krčku 27,7% bičíku 14,9% Zbytek hodnot celkem v normě. Jaká je podle vás možnost, že se nám podaří přirozeně otěhotnět a jaké jsou další možnosti? Děkuji za odpověď.
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den,
nejprve je nutné říct, že spermiogram kolísá. Doporučuji ho zopakovat, ale ideálně již v některém centru reprodukční medicíny. Pokud bude morfologie stále takhle nízká, jsou šance na přirozené otěhotnění opravdu výrazně snížené. Objednejte se na vstupní konzultaci, tam se dozvíte, jaké máte...

Dotaz

28. 11. 2023
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaký máte názor na to, když tento měsíc nevyšel KET a byl to poslední mrazáček.. za jak dlouhou dobu zahájit stimulaci vaječníků a odběr vajíček? Děkuji za odpověď. Krásný den.
Pregnant

Odpověď lékaře:

Po kryoembryotransferu většinou není nutno další stimulaci odkládat, pokud byl těhotenský test zcela negativní. Můžete stimulovat hned v dalším cyklu. Držím palce.

Výběr dle štítkuVšechny štítky Group 5 Medikace Group 5 Diagnózy Group 5 Umělé oplodnění Group 5 Snaha otěhotnět Group 5 Potrat Group 5 Menstruační cyklus Group 5 Hormonální antikoncepce Group 5 Vyšetření a operace Group 5 Průběh těhotenství Group 5
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku