Léčba neplodnosti ovšem také vyžaduje velkou dávku odhodlání a trpělivosti, mnoho energie a ochotu obětovat se a vydržet. Důležitá je i důvěra, a to jak mezi partnery navzájem, tak směrem k ošetřujícímu lékaři.
přípravná fáze (vyšetření obou partnerů),
oplození vajíčka (metody IUI, IVF, ICSI),
prodloužená kultivace embryí po dobu pěti dnů (slouží k výběru zdravých a životaschopných embryí),
transfer embrya do dělohy (probíhá pět až šest dní po oplození),
uhnízdění embrya (jeden až dva dny po transferu se embryo uhnízdí v děložní sliznici).
Samotné asistované reprodukci předchází vyšetření obou partnerů pro zjištění příčiny neplodnosti. Oba partneři samostatně vyplňují dotazník, poté lékař prozkoumá jejich anamnézu a dochází k vyšetření krve. Jeho cílem je odhalit případná přenosná infekční onemocnění (virová, ale také pohlavně přenosná onemocnění jako například kapavka, chlamydiové infekce, HIV). Samozřejmostí je zjištění, případně potvrzení, krevní skupiny a Rh faktoru. Odborníci také u ženy i u muže testují hladinu hormonů, která pomůže zmapovat funkci vaječníků, zásobu vajíček a tvorbu spermií.
Reprodukční lékařství je obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou problémů s rozmnožováním (reprodukcí). Cílem je umožnit mít děti párům, kterým se to přirozenou cestou nedaří. Důsledné vyšetření a určení příčiny neplodnosti partnerů je klíčové pro volbu vhodné terapie.
transvaginální ultrazvuk – základní vyšetření, které přináší informace o reprodukčních orgánech ženy (velikost a tvar dělohy, stav vaječníků, růst folikulů, výška a kvalita děložní sliznice, přítomnost myomů, cyst nebo endometriózy),
vyšetření hormonální koncentrace (nejčastěji hormonů FSH, LH, estradiolu, prolaktinu AMH a, hormonů štítné žlázy),
genetické vyšetření.
V posledních desetiletích se kvalita spermií výrazně zhoršuje, což je jednou z nejčastějších příčin mužské neplodnosti. Vyšetření ejakulátu a analýza spermiogramu přinášejí důležité informace o reprodukčním zdraví muže a vedou ke správnému rozhodnutí při léčby neplodnosti.
Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila v roce 2010 hodnoty následovně:
pH: alespoň 7,2,
objem ejakulátu: alespoň 1,5 ml,
celkový počet spermií v ejakulátu: alespoň 39 milionů,
koncentrace spermií: alespoň 15 milionů na 1 ml,
celková pohyblivost: alespoň 40 % pohyblivých spermií,
progresivní pohyb (směrem vpřed): alespoň 32 % spermií,
životaschopnost: 58 % živých spermií,
normální tvar spermií: alespoň 4 % spermií.
Kromě spermiogramu se provádí také hormonální, genetické a imunologické vyšetření a zhodnocení celkového zdravotního stavu muže při změnách těchto parametrů specialistou andrologem.
Jenom díky dostatečnému množství empatických zdravých dobrovolníků se každý rok narodí několik tisíc dětí do rodin, kde by to jinak nebylo možné.
Dárcovský program lze využít nejenom u žen, které vlastní vajíčka nemají, anebo jsou jen nízkékvality. Tuto variantu je také možné zvolit v případě, že u ženy existují geneticky podmíněné poruchy plodnosti nebo je zde přítomné vysoké riziko genetické vady u dítěte. Stejné je to i mužů, dárcovský program je určen nejen pro případy problémů s plodností.
Dárcovství zárodečných buněk (vajíček a spermií) a embryí je v České republice legální a zároveň přísně anonymní. Ze zákona je nutné zachovat vzájemnou anonymitu dárce a neplodného páru a dárce a dítěte narozeného z asistované reprodukce.
Anonymní dárcovství je akt dobré vůle, přičemž samotnému darování vajíček předchází hormonální stimulace vaječníků dárkyně. Dárci a dárkyně před darováním podstupují testování, které má ověřit jejich celkový zdravotní stav a reprodukční zdraví, během testů jsou vyloučené pohlavně přenosné nemoci a závažné genetické vady.
Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.