Domů dash Social freezing

Social freezing

Objednat se na konzultaci
1

Co znamená „social freezing“ a koho se týká?

Social freezing neboli zmražení vajíček (nebo spermií) umožňuje ženám i mužům odložit rodičovství na později. Tedy na dobu, kdy se jim z mnoha důvodů početí vlastního potomka lépe hodí, respektive mu nebrání zdravotní komplikace.

Stále více párů se potýká s problémy s početím. Ačkoliv důvody těchto nesnází nelze hodit „do jednoho pytle“, jedno je jisté, zvyšuje se věk párů, které se pokoušejí o početí. S tímto trendem ovšem klesá šance na otěhotnění, stejně jako kvalita vajíček a spermií, které jsou určující pro úspěšné otěhotnění a udržení těhotenství. Je to dáno nejenom biologií, ale také hektickým životním stylem a všudypřítomným stresem.

2

Jak funguje tzv. social freezing

V souvislosti s odkládáním početí se stále častěji hovoří právě o fenoménu social freezing. Jak konkrétně tento proces funguje?

Hormonální stimulace – nejprve je potřeba podpořit činnost vaječníků, které díky hormonální léčbě vyprodukují více folikulů (váčků), jež obsahují vajíčka.
Monitoring růstu folikulů – pomocí ultrazvuku lékaři sledují počet folikulů a jejich růst.
Odběr vajíček – provádí se pomocí menšího vaginálního zákroku v celkové anestézii. Ještě týž den žena odchází domů.
Zamražení vajíček – všechna zralá vajíčka se za použití moderních metod rychle zamrazí a společně s tekutým dusíkem jsou skladována ve speciálních kontejnerech.
Použití v budoucnosti – když mají být vajíčka použita, po rozmrazení se do nich pomocí metody ICSI vpraví jedna spermie. Následuje pětidenní kultivace a poté je embryo vpraveno do dělohy.

3

Jaký věk je vhodný pro social freezing

V současnosti neexistují přesné pokyny, kdy by si žena měla nechat zamrazit vajíčka, aby byla co nejkvalitnější pro budoucí využití. Nicméně určitá doporučení existují, a to zejména s ohledem na vyšší rezervu vajíček ve vaječnících, respektive na zdravější vajíčka:

  • Optimální věk je mezi 20. a 30. rokem, resp. krátce po třicítce.
  • Zamražení vajíček naopak není doporučeno u žen nad 38 let.
  • U mužů klesá kvalita spermií po 35. roce.
4

Důvody pro zmražení vajíček

Zmražení vajíček může být možností, jak si zachovat zdravá vajíčka pro pozdější použití, až nastane ten správný čas. Důvody pro social freezing jsou individuální a mohou souviset se životním stylem, identitou, soustředěním na kariéru, absencí či nevhodností partnera. Zmražení vajíček může předcházet také některým léčebným postupům, například v důsledku nádorového onemocnění.

Prevence

V některých rodinách se ve větší míře vyskytují nemoci ovlivňující plodnost, nejznámějšími jsou například gynekologická nádorová onemocnění. V takových případech mohou lékaři doporučit preventivní chirurgické zásahy, které jsou mnohdy spojené se snížením plodnosti nebo neplodností. Zmrazení vajíček před takovým zákrokem může zvýšit šanci mít biologicky vlastní dětí v budoucnu.

Onemocnění

Některá onemocnění nebo jejich léčba mohou mít vliv na reprodukční schopnost organismu. Může se jednat například o autoimunitní onemocnění nebo urologické a gynekologické nádorové nemoci. Typickými léčebnými postupy s negativním vlivem na plodnost jsou ozařování nebo chemoterapie. Zmražení vajíček (nebo spermií u mužů) před zahájením léčby vám může umožnit mít vlastní dítě, až na to budete připraveni v budoucnu po prodělání onemocnění.

Jiné priority v mladším věku

V dnešní době není neobvyklé založit rodinu později než za dob našich rodičů. Svět kolem nás nabízí mnohem více možností v podobě single života, cestování, kariéry. Zmražení vajíček v mladším věku vám může pomoci otěhotnět, až budete připraveny.

Genderová identita

V dnešní době jsou častěji prováděné operace vedoucí k nové pohlavní identitě, které jsou doprovázené hormonálními změnami a problémy s plodností a početím obvyklým způsobem. Také v těchto případech může být zmrazení vajíček nebo spermií výhodné.

Centra reprodukční medicíny se přizpůsobují současné době a poptávce a zmražení vajíček pro pozdější užití tzv. „social freezing“ nabízejí ve formě balíčků, které zahrnují konzultace, stimulační plán, průběžné kontroly, samotný odběr oocytů, popřípadě anestezii.

V ceně zpravidla nejsou zahrnuté léky potřebné ke stimulaci vaječníků, jejichž množství je určeno specificky pro každou ženu, a vitrifikace (uskladnění) oocytů či spermií.