Social freezing

Domů dash Social freezing

Co znamená „social freezing“ a koho se týká?

Social freezing neboli zmražení vajíček (nebo spermií) pro užití ve vyšším věku je metoda používaná k prodloužení plodnosti žen i mužů. Výhodou je možnost „odložení“ zdravých pohlavních buněk na vhodnější dobu, kdy jsme připraveni na rodičovství.

Stále více párů se potýká s problémy s početím. Ačkoliv důvody těchto nesnází nelze hodit do jednoho pytle, jedno je jisté, zvyšuje se věk párů, které se pokoušejí o početí. Se stoupajícím věkem ovšem klesá šance na otěhotnění a kvalita vajíček a spermií, které jsou určující pro úspěšné otěhotnění a udržení těhotenství. Je to dáno nejenom biologií, ale také hektickým životním stylem a všudypřítomným stresem.  

Jak funguje tzv. social freezing 

V souvislosti s odkládáním početí se stále častěji hovoří právě o fenoménu social freezing. Odebraná vajíčka z vaječníků ženy jsou při této variantě zmražena při velmi nízké teplotě a skladována pro pozdější použití. Zmražené vajíčko lze v budoucnosti rozmrazit, spojit se spermií v laboratoři a implantovat do dělohy ženy (in vitro fertilizace). Vajíčka nejsou před zmrazením oplodněná a v tomto stavu se uchovávají pro budoucí možnost oplodnění spermatem od partnera nebo dárce. 

Důvody pro zmražení vajíček 

Zmražení vajíček může být možností, jak zachovat zdravá vajíčka pro pozdější použití, až nastane ten správný čas. Důvody pro social freezing jsou individuální a mohou souviset se životním stylem, identitou, soustředěním na kariéru, absencí či nevhodností partnera, zmražení vajíček nicméně může předcházet také některým léčebným postupům, například souvisejícím s nádorovými onemocněními.  

Centra reprodukční medicíny se přizpůsobují současné době a poptávce a zmražení vajíček pro pozdější užití tzv. „social freezing“ nabízejí ve formě balíčků, které zahrnují konzultace, stimulační plán, průběžné kontroly, samotný odběr oocytů, popřípadě anestezii. V ceně zpravidla nejsou zahrnuté léky potřebné ke stimulaci vaječníků, jejichž množství je určeno specificky pro každou ženu, a vitrifikace (uskladnění) oocytů či spermií. 

(lexi) 

Zdroje:  

Centra pro léčbu neplodnosti

Nejhledanější centra

testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku