Mužská neplodnost

Domů dash Mužská neplodnost

Neplodnost u mužů

Zatímco dříve byla neplodnost považována za ženský problém, současné poznatky jsou jiné.

Asi z jedné třetiny je v případě potíží s plodností páru problém na straně muže. Neplodnost je definovaná jako neschopnost počít dítě při pravidelném pohlavním styku trvajícím alespoň jeden rok. Příčiny a ovlivňující faktory této poruchy u mužů jsou rozličné a velmi individuální. Mohou souviset se:

  • snížením kvality spermatu

  • genetickými vlivy

  • hormonálními poruchami a úrazy

  • jinými příčinami

Příčiny neplodnosti

Otěhotnění není tak jednoduché, dokonce i pro lidi, kteří nemají potíže s plodností.

Snížení kvality spermatu

Jednou z hlavních příčin neplodnosti je snížení kvality spermatu. Může se jednat o nižší množství spermií, změnu jejich tvaru nebo pohyblivosti. Snížený počet spermií označujeme termínem…
Číst více

Genetika

Ženská či mužská neplodnost může mít velmi mnoho příčin. Určitou část tvoří i genetické abnormality. Část z nich odborníci znají, ale mnoho z nich stále zůstává neobjasněných. Genetické…
Číst více

Hormonální poruchy

Jednou z příčin neplodnosti, kterou nacházíme u mužů i u žen, je porucha hormonální rovnováhy. Moderní medicína naštěstí zná způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat…
Číst více

Úrazy

Také úrazy se v malé míře podílejí na mužské neplodnosti. Úrazy vedou k poškození varlat nebo transportu spermií a jejich následky jsou bohužel často nevratné…
Číst více

Ostatní příčiny

Asi v jedné třetině případů neplodných párů je problém na straně muže. Ten může být způsoben mnoha příčinami, nejčastější z nich již byly uvedené v ostatních kapitolách. Níže zmiňujeme… méně časté důvody, které mohou…
Číst více
Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Mužská neplodnost je stejně častá jako neplodnost u žen. Celkově je jedna třetina případů neplodnosti zapříčiněna problémem na straně muže, jedna třetina u žen a poslední třetina je způsobena kombinací potíží u obou partnerů.

Příčiny neplodnosti jsou různé, ne všechny můžeme ovlivnit životním stylem, nicméně někdy to lze. Kvalita spermatu se může výrazně zlepšit při pravidelném cvičení, zdravým stravováním nebo užíváním vitaminových doplňků (zinek, kyselina listová, vitamin C). Rozhodně není vhodné kouřit, pít alkohol nebo brát drogy.

Ano, tlak na cévy a nervy a k tomu zahřívání varlat během jízdy na kole mohou mít vliv na plodnost. Pro vývoj spermií je důležitá nižší teplota. Vhodné je také omezit nošení těsného prádla.

Krevní testy mohou sloužit ke genetickému vyšetření, tzv. karyotypové analýze. Toto vyšetření zkoumá velikost, tvar a počet chromozomů, jejichž odchylky mohou být příčinou chromozomálních vad a neplodnosti. Dále z krve můžeme zjistit hladiny hormonů. Mužský pohlavní hormon testosteron je nezbytný pro vývoj spermií a pohlavních orgánů. Jeho nedostatek může vést k poruše plodnosti.

Ďalej z krvi môžeme zistiť hladiny hormónov. Mužský pohlavný hormón testosterón je nevyhnutý pre vývoj spermií a pohlavných orgánov. Jeho nedostatok môže viesť k poruche plodnosti. 

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku