Prevence

Domů dash Prevence

Počít dítě není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. A to ani pro zdravý pár. Odhaduje se, že až u 10 % plodných dvojic nemůže žena otěhotnět během jednoho roku snažení. U 5 % plodných párů jsou to dokonce dva roky. Je to dáno tím, že kromě reprodukčního zdraví obou partnerů je důležitým faktorem také ovulační fáze ženy. Otěhotnění je možné pouze v relativně krátkém časovém okně během menstruačního cyklu ženy. 

Pokud uvažujete o založení rodiny, je dobré zamyslet se nad více faktory, které mohou vést k úspěšnému početí. Kromě reprodukčního zdraví obou partnerů (zdravá vajíčka a spermie) hraje významnou roli také správné načasování pohlavního styku. Neméně podstatný je celkový dobrý zdravotní stav a psychická pohoda docílená zdravým stravováním, pohybem a schopností uvolnit se a relaxovat.

Reprodukční zdraví

Podle Světové zdravotnické organizace je reprodukční zdraví definováno jako stav úplné tělesné, duševní i sociální pohody.

Reprodukční zdraví

Vlastní reprodukční zdraví je ovlivňováno řadou faktorů na úrovni individuální (věk, životní styl, genetické faktory) i celospolečenské (úroveň zdravotní péče, úroveň a dostupnost metod plánovaného rodičovství). 

Důvody neplodnosti jsou mnohé. Problém s početím se v 35 % případů týká muže, ve stejném procentu ženy. Ve 20 % případů je nějaký zádrhel u obou partnerů a u zhruba 10 % problémů se na příčinu nepřijde.

Plodnost u žen

Schopnost otěhotnět a donosit dítě je spojená se začátkem menstruace během puberty (zpravidla kolem 12. až 13. roku) a končí s nástupem menopauzy (obvykle kolem 45. až 50. roku). Každá žena se rodí s určitým počtem vajíček, které se vytvoří ve vaječníku ještě v průběhu nitroděložního života. Žádná další vajíčka v průběhu života nevznikají, naopak jsou tělem přirozeně vstřebávána a jejich počet se s každou proběhlou ovulací snižuje.

Plodnost u mužů

Plodnost muže je schopnost oplodnit ženu, která je na rozdíl od ženiny schopnosti otěhotnět časově téměř neomezená. Mužský rozmnožovací systém tvoří nové spermie již od puberty. Kompletní zásoba spermií se obnoví přibližně každých 72 dní, z čehož vyplývá, že četnost styku není vždy ve prospěch žádaného otěhotnění. V plodné fázi cyklu ženy je ideální mít pohlavní styk každý druhý až třetí den.

Správné načasování

Ovulace udává rytmus

Ovulace udává rytmus

Šance na otěhotnění jsou nejvyšší v ovulační fázi menstruačního cyklu. Na základě informací o poslední menstruaci a délce cyklu lze přibližně určit dny ovulace, přičemž nepravidelný cyklus, cyklus delší než 35 dní nebo naopak kratší než 21 dní znesnadňují předpověď. Pro výpočet dnů ovulace může posloužit také měření bazální tělesné teploty nebo ovulační test běžně dostupný v lékárně. .

Pro výpočet dnů ovulace může posloužit také měření bazální tělesné teploty nebo ovulační test běžně dostupný v lékárně.

Bazální teplota

Bazální teplota

Co je to bazální teplota?

Bazální tělesná teplota je teplota těla měřená nalačno ráno při probuzení po klidném nočním spánku. Tento údaj pomáhá při orientaci v menstruačním cyklu a při pravidelném sledování pomáhá odhalit i jeho změny. U žen s normální ovulací dochází k vzestupu bazální teploty o přibližně 0,3–0,7 °C, a to do konce menstruačního cyklu. Za toto zvýšení teploty je zodpovědný hormon progesteron, který po ovulaci plní více funkcí, například připravuje sliznici dělohy na hnízdění oplodněného vajíčka nebo zahušťuje hlen děložního krčku. Bazální teplota těla klesá až s nástupem menstruačního krvácení.

Jak se měří bazální teplota?

Měření bazální teploty je jednoduché a každá žena si ji může sama změřit běžným digitálním teploměrem umístěným v ústech nebo zavedeným do pochvy. Důležité je, aby tak činila vždy za stejných podmínek (ráno po probuzení) a na stejném místě. Teplotu je možné zaznamenávat do speciálního menstruačního kalendáře, výhodné je také zapisovat si údaje o proběhlém pohlavním styku, charakteru hlenu, síle krvácení, špinění nebo onemocnění. .

Testování doma: LH test

Testování doma: LH test

Ovulační test slouží k měření koncentrace luteinizačního hormonu (LH) a k předpovědi ovulace. Ke zvýšení LH dochází většinou 1–2 dny před ovulací, a proto je tento hormon dobrým indikátorem vhodné doby pro početí. Tyto speciální testovací proužky jsou k zakoupení v každé lékárně a test se provádí podobně jednoduše jako těhotenský test – vyšetřuje se první ranní moč a výsledek je známý nejčastěji do 10 minut. Změna zabarvení (pozitivní výsledek) signalizuje nástup ovulace během 24–48 hodin.

Strava

Řadě problémů na cestě za vytouženým miminkem lze předcházet zdravým a vyváženým jídelníčkem.

Pravidelná a vyvážená strava je základní složkou ve snaze o dosažení a udržení fyzického zdraví a dobré psychické kondice. Optimální skladba stravy spolu s pohybem nám dodávají energii a vitalitu a působí také na naši celkovou pohodu, tolik nezbytnou pro otěhotnění.  

Kterým potravinám dávat přednost? 

Vyvážený jídelníček by měl zahrnovat všechny důležité živiny. Maso, drůbež, ryby, luštěniny, vajíčka nebo ořechy jsou spolehlivým zdrojem bílkovin. Obilné výrobky (celozrnné pečivo a cereálie, rýže, těstoviny) jsou zdrojem energie ve formě sacharidů. Důležité vitamíny, minerály a vlákninu přijímáme v ovoci a zelenině. Vápník je minerál nezbytný pro růst kostí a zubů a je také obsažený v mléčných výrobcích, jako je mléko, sýry a jogurty. 

Pro udržení a podporu plodnosti je vhodný také zinek, který je přítomný například v kuřecím a rybím mase, luštěninách nebo celozrnném pečivu. Kyselina listová, obsažená ve vnitřnostech a listové zelenině, napomáhá zdravému růstu a správnému vývoji plodu.

Na co dávat pozor?

Nadváha a obezita, stejně jako podváha snižují naději na otěhotnění, proto dbejte na správnou životosprávu, která vám pomůže cítit se fit a v pohodě. Drastické redukční diety a poruchy příjmu potravy vedoucí k výkyvům hmotnosti odborníci nedoporučují. Je lepší jít na to pomalu, ale s o to větší vytrvalostí. Alkohol, cigarety a návykové látky je rozhodně namístě vyřadit. Kávu a nápoje s obsahem kofeinu si dopřávejte s mírou.

Prevence a pohyb

Pohyb a psychika
Relaxace

Pohyb a psychika

Problémy s otěhotněním jsou zpravidla fyzického rázu, ovšem dlouhodobé snahy o početí mohou být zdrojem stresu a strastí, obzvláště pro ženy, a to celé situaci nijak nepomáhá. Je důležité bojovat a nenechat se pohltit těmito negativními emocemi. Příjemným a užitečným pomocníkem při udržování a posilování fyzického a psychického zdraví může být cvičení.

Péče o duši
Psychika

Péče o duši

V průběhu léčby neplodnosti se u mnohých párů střídají různé emoce – od radosti, obavy, naděje a zklamání až ke zlosti. Tyto pocity jsou přirozenou reakcí na náročné období, které vyžaduje hodně síly, odhodlanosti a důvěry. Emoce i průběh léčby často ovlivňují také jiné oblasti našeho života, například výkon profese. V některých případech je vhodné informovat o probíhající léčbě svého zaměstnavatele, abyste mohla dodržovat termíny konzultací v případě docházení do centra asistované reprodukce.

Pokud cítíte, že je toho na vás „hodně“, nebojte se o své pocity podělit s partnerem a vyhledat odbornou pomoc. Nejste v tom sama, konzultujte své obavy s ošetřujícím lékařem. Mimochodem, mnohá centra asistované reprodukce poskytují pro své klienty psychologickou odbornou pomoc

Relaxace a pohyb
Cvičení

Relaxace a pohyb

Mezi doporučované sportovní aktivity patří běh, jízda na kole, tenis, aerobik, jóga nebo pilates. Každému ovšem svědčí něco jiného. Některé ženy může dobře naladit kurz meditace, taiči nebo jógy, jiné upřednostní svižnější pilates. Pravidelná fyzická aktivita udržuje přiměřenou tělesnou hmotnost a pomáhá snižovat výskyt některých onemocnění, i to jsou faktory ovlivňující plodnost. Udělejte něco pro své zdraví a tzv. „hormony štěstí“, tedy endorfiny vyplavované při sportu, se postarají o vaše dobré rozpoložení.

Polohy při sexu
Polohy

Polohy při sexu

Pro úspěšné otěhotnění je nejlepší, když se sperma partnera dostane co nejblíže děložnímu krčku ženy. Určité polohy mohou zvýšit šanci na otěhotnění u párů, které mají s početím potíže, je však vhodné, aby žena zůstala po výronu semene asi 30 minut v klidu ležet, nejlépe na zádech.

Které polohy ano a které ne?

Ne – vyhněte se polohám, při kterých negativně působí gravitace (vsedě, vestoje, partnerka nahoře). Tyto polohy snižují podíl spermatu, které dosáhne děložního krčku.

Ano – cílem je udržet co nejvíce spermatu uvnitř, aby mělo dostatek času doputovat k děložnímu krčku. Odborníci doporučují misionářskou polohu (muž nahoře) a polohu zezadu, které umožňují hluboký průnik a umístění semene do blízkosti děložního krčku. Vhodná je také poloha obou partnerů vleže na boku. Nápomocné může být také podložení pánve ženy například polštářem.

A co orgasmus ženy?

Někteří odborníci také kladou důraz na důležitou roli orgasmu u ženy. Svalové stahy doprovázející orgasmus mohou posunout spermie směrem k děložnímu krčku a tím usnadnit početí.

testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku