Úrazy

Domů dash Úrazy

 V malé míře se na mužské neplodnosti podílejí také úrazy. Vedou k poškození varlat nebo transportu spermií a jejich následky jsou bohužel často nevratné.

Traumata

Traumata zevního genitálu u mužů nejsou příliš častá. Nejčastěji se vyskytují u mladých mužů a mezi jejich hlavní příčiny patří:

Mezi taková poranění můžeme zařadit:

Důsledky úrazů mužských pohlavních orgánů

Jak již bylo nastíněno, úrazy mohou být lehké, bez komplikací, ale i natolik závažné, že se musí varle, případně obě varlata, odstranit. I mírnější průběhy úrazů mohou vést k neplodnosti. Mohou totiž zapříčinit poruchy produkce spermií, jelikož zjizvená tkáň není schopna spermatogeneze. Zmenšení varlat může vzniknout po torzi varlete, kdy varle nebylo dostatečně prokrvené. Nejzávažnější komplikací je odstranění varlete.

Nejlepší prevencí, jak předejít úrazům pohlavních orgánů, je používat ochranné pomůcky, být opatrný, a vyhýbat se nebezpečným situacím. V každém případě je nutné co nejdříve navštívit lékaře, dokud je čas na záchranu funkce orgánu. 

Zdroje:

https://www.solen.cz/pdfs/uro/2003/04/03.pdf 

https://www.larrylipshultz.com/blog/2014/8/male-infertility-problems-and-trauma-146086 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/testicular-torsion/symptoms-causes/syc-20378270 

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Mužská neplodnost je stejně častá jako neplodnost u žen. Celkově je jedna třetina případů neplodnosti zapříčiněna problémem na straně muže, jedna třetina u žen a poslední třetina je způsobena kombinací potíží u obou partnerů.

Příčiny neplodnosti jsou různé, ne všechny můžeme ovlivnit životním stylem, nicméně někdy to lze. Kvalita spermatu se může výrazně zlepšit při pravidelném cvičení, zdravým stravováním nebo užíváním vitaminových doplňků (zinek, kyselina listová, vitamin C). Rozhodně není vhodné kouřit, pít alkohol nebo brát drogy.

Ano, tlak na cévy a nervy a k tomu zahřívání varlat během jízdy na kole mohou mít vliv na plodnost. Pro vývoj spermií je důležitá nižší teplota. Vhodné je také omezit nošení těsného prádla.

Krevní testy mohou sloužit ke genetickému vyšetření, tzv. karyotypové analýze. Toto vyšetření zkoumá velikost, tvar a počet chromozomů, jejichž odchylky mohou být příčinou chromozomálních vad a neplodnosti. Dále z krve můžeme zjistit hladiny hormonů. Mužský pohlavní hormon testosteron je nezbytný pro vývoj spermií a pohlavních orgánů. Jeho nedostatek může vést k poruše plodnosti.

Ďalej z krvi môžeme zistiť hladiny hormónov. Mužský pohlavný hormón testosterón je nevyhnutý pre vývoj spermií a pohlavných orgánov. Jeho nedostatok môže viesť k poruche plodnosti. 

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku