Jiné příčiny

Domů dash Ostatní příčiny

Asi v jedné třetině případů neplodných párů je problém na straně muže. Ten může být způsoben mnoha příčinami, nejčastější z nich již byly uvedeny v předchozích kapitolách. Níže zmiňujeme méně časté důvody, které mohou plodnost muže ovlivnit. 

Rizikové faktory, které ovlivňují plodnost

Další faktory se týkají především životního stylu. Alkoholismus, kouření cigaret, stres, užívání drog a léků, obezita, vystavování varlat nadměrnému teplu a jejich přehřívání, ale také znečištění životního prostředí a látky v něm obsažené vedou k vzrůstajícímu výskytu neplodnosti po celém světě. K mužské neplodnosti mohou přispět také chronická onemocnění či úrazy. Proto je potřeba během terapie řešit vše komplexně a důsledně. 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-infertility/symptoms-causes/syc-20374773  

https://www.nichd.nih.gov/health/topics/infertility/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC639

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Mužská neplodnost je stejně častá jako neplodnost u žen. Celkově je jedna třetina případů neplodnosti zapříčiněna problémem na straně muže, jedna třetina u žen a poslední třetina je způsobena kombinací potíží u obou partnerů.

Příčiny neplodnosti jsou různé, ne všechny můžeme ovlivnit životním stylem, nicméně někdy to lze. Kvalita spermatu se může výrazně zlepšit při pravidelném cvičení, zdravým stravováním nebo užíváním vitaminových doplňků (zinek, kyselina listová, vitamin C). Rozhodně není vhodné kouřit, pít alkohol nebo brát drogy.

Ano, tlak na cévy a nervy a k tomu zahřívání varlat během jízdy na kole mohou mít vliv na plodnost. Pro vývoj spermií je důležitá nižší teplota. Vhodné je také omezit nošení těsného prádla.

Krevní testy mohou sloužit ke genetickému vyšetření, tzv. karyotypové analýze. Toto vyšetření zkoumá velikost, tvar a počet chromozomů, jejichž odchylky mohou být příčinou chromozomálních vad a neplodnosti. Dále z krve můžeme zjistit hladiny hormonů. Mužský pohlavní hormon testosteron je nezbytný pro vývoj spermií a pohlavních orgánů. Jeho nedostatek může vést k poruše plodnosti.

Ďalej z krvi môžeme zistiť hladiny hormónov. Mužský pohlavný hormón testosterón je nevyhnutý pre vývoj spermií a pohlavných orgánov. Jeho nedostatok môže viesť k poruche plodnosti. 

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku