Snížení kvality spermatu

Domů dash Snížení kvality spermatu

Jednou z hlavních příčin neplodnosti je snížení kvality spermatu. Může se jednat o nižší množství spermií, změnu jejich tvaru nebo pohyblivosti. Snížený počet spermií označujeme termínem oligospermie, pokud se v ejakulátu nevyskytují žádné spermie, jde o azoospermii. Jeden mililitr ejakulátu by měl u zdravých mužů obsahovat více než 15 milionů spermií.

Příčiny snížené kvality

Příčin může být opravdu mnoho. Patří mezi ně:

Snížená kvalita spermatu se projevuje zejména snížením plodnosti. Další projevy tohoto problému závisí na jeho příčině, pokud je dán genetickou vadou nebo hormonální nerovnováhou, vyskytuje se zejména erektilní dysfunkce, nízká sexuální touha a snížení ochlupení. 

Spermiogram

Kvalita spermatu se vyšetřuje prostřednictvím tzv. spermiogramu. Jde o analytické zhodnocení semene, při kterém odborníci posuzují počet spermií, jejich pohyblivost a tvar, tedy zdraví a životaschopnost mužských pohlavních buněk. Sperma je odebíráno u lékaře nebo doma a poté za vhodných podmínek transportováno k lékaři. Před odběrem by měl muž dodržet zhruba dva až sedm dní sexuální abstinenci.

Jak už bylo uvedeno výše, v jednom mililitru ejakulátu by se u zdravých mužů mělo vyskytovat více než 15 milionů spermií. 

Množství celkově se pohybujících spermií by mělo být alespoň 40 %, progresivní pohyblivost (pohyb vpřed) alespoň 32 %. Hodnotí se i morfologie (tvar) spermií, normálního tvaru by měla dosáhnout více než 4 % spermií. Dále se hodnotí i přítomnost dalších buněk v ejakulátu, jeho pH a objem.

Výrazné narušení kteréhokoliv z výše zmíněných parametrů upozorňuje na poruchu plodnosti muže.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/infertility/low-sperm-count#takeaway 

http://www.natalart.cz/index.php/en/examination-methods/examination-methods-for-men 

https://www.procreaivf.cz/spermiogram 

http://www.sexuologickaspolecnost.cz/dok

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Mužská neplodnost je stejně častá jako neplodnost u žen. Celkově je jedna třetina případů neplodnosti zapříčiněna problémem na straně muže, jedna třetina u žen a poslední třetina je způsobena kombinací potíží u obou partnerů.

Příčiny neplodnosti jsou různé, ne všechny můžeme ovlivnit životním stylem, nicméně někdy to lze. Kvalita spermatu se může výrazně zlepšit při pravidelném cvičení, zdravým stravováním nebo užíváním vitaminových doplňků (zinek, kyselina listová, vitamin C). Rozhodně není vhodné kouřit, pít alkohol nebo brát drogy.

Ano, tlak na cévy a nervy a k tomu zahřívání varlat během jízdy na kole mohou mít vliv na plodnost. Pro vývoj spermií je důležitá nižší teplota. Vhodné je také omezit nošení těsného prádla.

Krevní testy mohou sloužit ke genetickému vyšetření, tzv. karyotypové analýze. Toto vyšetření zkoumá velikost, tvar a počet chromozomů, jejichž odchylky mohou být příčinou chromozomálních vad a neplodnosti. Dále z krve můžeme zjistit hladiny hormonů. Mužský pohlavní hormon testosteron je nezbytný pro vývoj spermií a pohlavních orgánů. Jeho nedostatek může vést k poruše plodnosti.

Ďalej z krvi môžeme zistiť hladiny hormónov. Mužský pohlavný hormón testosterón je nevyhnutý pre vývoj spermií a pohlavných orgánov. Jeho nedostatok môže viesť k poruche plodnosti. 

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku