Záněty a pohlavní nemoci

Domů dash Záněty a pohlavní nemoci

Náchylnost ženského pohlavního ústrojí k zánětům a infekcím je všeobecně vyšší, než je tomu u mužů. Je to dáno především jeho anatomickým uspořádáním. Zánět může ovlivnit ovulaci, produkci hormonů nebo může být spojen s endometriózou.

Onemocnění zevního genitálu a pochvy

Záněty vnějších genitálií a pochvy jsou velmi časté. Nejčastěji jsou vyvolány kvasinkami a parazity. Méně často bakteriemi, protože většina bakterií v kyselém prostředí pochvy není schopna přežít. Vlivem různých příčin (např. stresu, oslabení imunity, užívání antibiotik) může dojít ke zvýšení pH v pochvě. Prostředí se tak stává méně kyselým a náchylnějším k bakteriální infekci.

Pohlavní nemoci a jejich vliv

Pohlavně přenosné nemoci, jako je například kapavka, genitální herpes, chlamydiové infekce nebo syfilis, mohou také způsobit neplodnost. Onemocnění se šíří z pochvy do dělohy a vejcovodů. Postupující zánět zde uzavírá dosud normálně průchodné cesty a hojící se infekce pak vyvolává tvorbu srůstů a vazivových pruhů, které brání spermiím nebo vajíčku v pohybu.

Vejcovody

Důsledkem jizvení po proběhlé infekci nebo chirurgickém výkonu může být poškození vejcovodů. To poté brání v jejich průchodnosti nebo může způsobit různé deformace. Tento problém se týká asi jedné třetiny žen s poruchou plodnosti a je častým důvodem vzniku mimoděložního těhotenství. 

Ektropium neboli děložní ektopie je běžná porucha zejména u žen v reprodukčním věku. Dochází k přerůstání hlenových buněk z vnitřní části děložního čípku na jeho zevní část, kde jsou fyziologicky přítomny jiné buňky. Ektropium není příčinou neplodnosti, ale i přes to může způsobovat problémy, zejména výtok, bolest a krvácení během pohlavního styku a po něm. Může být ale i úplně bezpříznakové. Terapie není nutná, nicméně lze jej léčit elektrokoagulací (terapií za pomoci elektrického proudu).

Endometritis neboli záněty dělohy jsou vzácné, jelikož je děloha chráněna proti infekci kyselým prostředím v pochvě a přítomností hlenu v krčku dělohy. Většina infekcí do dělohy proniká vzestupně z pochvy. Rizikovou situací pro vznik endometritidy je porod, potrat, chirurgické výkony v dutině děložní nebo zavedení nitroděložního antikoncepčního tělíska.

Mezi příznaky zánětu dělohy patří:

Neléčený zánět může vést ke vzniku srůstů v děloze až neplodnosti.

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Neplodnost znamená, že pár není schopen otěhotnět po pravidelném nechráněném pohlavním styku v průběhu jednoho roku. Neznamená to vždy, že žena nemůže otěhotnět nikdy.
Neplodnost se vyskytuje jak u mužů, tak u žen. Příčiny poruchy plodnosti nacházíme v jedné třetině u žen, v třetině u mužů a v poslední třetině to bývá komplikace u obou partnerů.
Věk ženy je velmi důležitým faktorem. Čím více se přibližuje k 35–40 rokům, tím je šance na otěhotnění nižší.

Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.

Na začátku je nutná anamnéza, kdy lékař zjišťuje základní informace o celkových onemocněních, životním stylu, zaměstnání a užívání léků a zejména gynekologickou anamnézu ženy. Poté se provádí gynekologické vyšetření a ultrazvuk pánve. Dalším vyšetřením může být zjištění průchodnosti vejcovodů.
Nejčastější léčbou je IVF (in vitro fertilizace), při které se vajíčko oplodní spermií mimo tělo ženy, tedy ve zkumavce. Častá je také metoda IUI (intrauterinní inseminace), během které odborník aplikuje při normálním spermiogramu odebrané spermie až do dělohy ženy. Tato varianta se využívá např. při poruše tvorby hlenu nebo při přítomnosti protilátek proti spermiím. Vždy záleží na individuální příčině neplodnosti a na vyhodnocení odborníka.
Ano, po porodu prvního dítěte mohlo v průběhu měsíců či let dojít k dalším komplikacím, které vedou k neplodnosti. Může se jednat o záněty, vznik endometriózy apod. Sekundární neplodnost je dokonce mnohem častější než ta primární. Tedy než schopnost otěhotnět napoprvé.
Ano, je to možné při využití metody IVF.
Ano, stres může být také příčinou neplodnosti.

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku