Nádorová onemocnění

Domů dash Nádorová onemocnění

Rakovina se nevyhýbá ani pohlavnímu ústrojí žen. Léčba těchto nádorů se pochopitelně liší podle jejich umístění i pokročilosti. Také podle toho, zda jde o zhoubné, či nezhoubné tumory. Tyto okolnosti zároveň rozhodují o tom, zda je ovlivněna plodnost ženy. 

Rakovina děložního krčku

Rakovina děložního krčku je jedním z nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorů u žen. V České republice je každoročně diagnostikováno 800 nových případů. Při jeho vzniku se uplatňuje HPV (lidský papilomavirus) přenášený pohlavním stykem. HPV může být v těle přítomný roky bez průkazu jakýchkoli změn, ovšem u některých žen vede k rozvoji nádorových změn a vzniku karcinomu. 

Karcinom zůstává poměrně dlouho omezen na pohlavní ústrojí, nicméně má tendenci prorůstat do okolí. Při pravidelných gynekologických návštěvách lze toto onemocnění včas zachytit. Prevencí je zejména očkování.

Nezhoubné nádory dělohy

Nezhoubné nádory vycházející z hladkého svalstva dělohy (tzv. myomy) se vyskytují až u 20–50 % žen zejména v reprodukčním věku. Mohou být vícečetné a dosahovat velikosti až 10–15 centimetrů, ale často nedělají žádné obtíže a nejsou spojené s rozvojem nádorového onemocnění. Nejobvyklejším příznakem je silné menstruační krvácení. Na jejich rozvoji se podílí hormonální působení, genetické vlivy a životní styl. Většinou neovlivňují plodnost. Léčba může být medikamentózní nebo chirurgická. Nejčastěji se ale zpočátku volí konzervativní postup. 

Zhoubné nádory děložní sliznice

Maligní nádory endometria jsou druhou nejčastější gynekologickou rakovinou. Vyskytují se obvykle u žen ve vyšším věku, po 55. roce. Pravděpodobnou příčinou jejich vzniku je narušení rovnováhy hormonů a nadměrné působení estrogenů. Většinou se diagnostikují časně, jelikož prvním příznakem je krvácení. Rakovina dělohy se nejprve šíří dělohou, poté metastazuje do vzdálených orgánů. Pokud je objevena brzy, léčí se chirurgicky odstraněním dělohy. Pokud už se rakovinné buňky začaly šířit do orgánů pánve, pak ozařováním nebo chemoterapií. Časným příznakem je nepravidelné krvácení a vysoká sliznice při ultrazvukovém vyšetření i u postmenopauzálních pacientek. 

Nádory vaječníků

Většina (94 %) těchto nádorů je nezhoubných – cysty, cystadenomy, teratomy, fibromy. Tyto nádory mohou dorůst do velikých rozměrů. Jejich léčba je chirurgická.

Asi 6 % nádorů vaječníků je zhoubných, tedy karcinomů. Většinou bývají dlouho bezpříznakové, dokud nezačnou utlačovat okolní orgány (např. vývodné cesty močové) a prorůstat do nich. Zhoubné nádory se léčí pomocí různých typů terapie, operačním odstraněním, chemoterapií, ale i cílenou biologickou léčbou. 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/symptoms-causes/syc-20378999 

https://www.healthline.com/health/womens-health/cervical-ectropion#outlook 

https://www.healthline.com/health/endometritis

https://nsc.uzis.cz/zdravycipek/index.php?pg=rakovina-delozniho-cipku 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-cancer/symptoms-causes/syc-20352501 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometrial-cancer/symptoms-causes/syc-20352461

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Neplodnost znamená, že pár není schopen otěhotnět po pravidelném nechráněném pohlavním styku v průběhu jednoho roku. Neznamená to vždy, že žena nemůže otěhotnět nikdy.
Neplodnost se vyskytuje jak u mužů, tak u žen. Příčiny poruchy plodnosti nacházíme v jedné třetině u žen, v třetině u mužů a v poslední třetině to bývá komplikace u obou partnerů.
Věk ženy je velmi důležitým faktorem. Čím více se přibližuje k 35–40 rokům, tím je šance na otěhotnění nižší.

Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.

Na začátku je nutná anamnéza, kdy lékař zjišťuje základní informace o celkových onemocněních, životním stylu, zaměstnání a užívání léků a zejména gynekologickou anamnézu ženy. Poté se provádí gynekologické vyšetření a ultrazvuk pánve. Dalším vyšetřením může být zjištění průchodnosti vejcovodů.
Nejčastější léčbou je IVF (in vitro fertilizace), při které se vajíčko oplodní spermií mimo tělo ženy, tedy ve zkumavce. Častá je také metoda IUI (intrauterinní inseminace), během které odborník aplikuje při normálním spermiogramu odebrané spermie až do dělohy ženy. Tato varianta se využívá např. při poruše tvorby hlenu nebo při přítomnosti protilátek proti spermiím. Vždy záleží na individuální příčině neplodnosti a na vyhodnocení odborníka.
Ano, po porodu prvního dítěte mohlo v průběhu měsíců či let dojít k dalším komplikacím, které vedou k neplodnosti. Může se jednat o záněty, vznik endometriózy apod. Sekundární neplodnost je dokonce mnohem častější než ta primární. Tedy než schopnost otěhotnět napoprvé.
Ano, je to možné při využití metody IVF.
Ano, stres může být také příčinou neplodnosti.

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku