Ostatní příčiny neplodnosti

Domů dash Ostatní příčiny neplodnosti

Mezi relativně málo časté příčiny neplodnosti patří poruchy lokalizované v děložním krčku (cervixu).

Mezi ně patří:

  1. Nedostatečná sekrece cervikálního hlenu:

Cervikální hlen zajišťuje ideální prostředí pro přežití a usnadnění transportu spermií do dělohy a vejcovodů až k vajíčku. Nedostatečná sekrece může být způsobena nízkou hormonální stimulací nebo špatně fungujícími buňkami uvnitř děložního krčku, které tvoří hlen. Jednou z možností léčby je podávání gonadotropinů.

  1. Neprostupnost děložního hlenu:

V některých případech nedokážou spermie projít cervikálním hlenem dále do dělohy. Tato vlastnost hlenu se může objevit jako následek infekcí pochvy nebo je způsobena tvorbou protilátek proti spermiím v cervikálním hlenu. Také se stává, že muž si sám vytvoří protilátky proti vlastním spermiím, které je mohou napadat a zabíjet, což vede k neplodnosti.

Problém může vyřešit léčba obou partnerů antibiotiky proti bakteriální nebo plísňové infekci. Pokud tato terapie selhává, jsou pacientky obvykle léčeny pomocí nitroděložní inseminace (vstříknutím spermatu partnera přímo do dělohy, aby se obešel hlen v krčku dělohy).

Léky, které ovlivňují kvalitu hlenu 

Na kvalitu hlenu mají vliv mj. léky na nachlazení, epilepsii, antidepresiva či léčivé přípravky na alergii. Vzhledem k tomu, že léky na nachlazení se využívají pouze omezenou dobu, nevedou k neplodnosti. U ostatních léčiv je nutné poradit se se svým lékařem.

Idiopatická neplodnost

Idiopatická neplodnost je stav, při kterém lékaři neodhalí žádnou patologii, která by mohla vysvětlit poruchu plodnosti. Jedná se o neplodnost trvající více než jeden rok, přestože má žena normální menstruační cyklus, muž normální spermiogram a u obou je přítomen normální nález na pohlavních orgánech. Tuto diagnózu stanoví lékař až po vyšetření všech ostatních možných příčin neplodnosti. Týká se zhruba 5 až 15 % neplodných párů. Léčba je často problematická, jelikož nelze léčit danou příčinu.

Zdroje:

https://www.verywellfamily.com/why-dont-i-have-any-cervical-mucus-1959935 

https://oxfordmedicine.com/view/10.1093/med/

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Neplodnost znamená, že pár není schopen otěhotnět po pravidelném nechráněném pohlavním styku v průběhu jednoho roku. Neznamená to vždy, že žena nemůže otěhotnět nikdy.
Neplodnost se vyskytuje jak u mužů, tak u žen. Příčiny poruchy plodnosti nacházíme v jedné třetině u žen, v třetině u mužů a v poslední třetině to bývá komplikace u obou partnerů.
Věk ženy je velmi důležitým faktorem. Čím více se přibližuje k 35–40 rokům, tím je šance na otěhotnění nižší.

Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.

Na začátku je nutná anamnéza, kdy lékař zjišťuje základní informace o celkových onemocněních, životním stylu, zaměstnání a užívání léků a zejména gynekologickou anamnézu ženy. Poté se provádí gynekologické vyšetření a ultrazvuk pánve. Dalším vyšetřením může být zjištění průchodnosti vejcovodů.
Nejčastější léčbou je IVF (in vitro fertilizace), při které se vajíčko oplodní spermií mimo tělo ženy, tedy ve zkumavce. Častá je také metoda IUI (intrauterinní inseminace), během které odborník aplikuje při normálním spermiogramu odebrané spermie až do dělohy ženy. Tato varianta se využívá např. při poruše tvorby hlenu nebo při přítomnosti protilátek proti spermiím. Vždy záleží na individuální příčině neplodnosti a na vyhodnocení odborníka.
Ano, po porodu prvního dítěte mohlo v průběhu měsíců či let dojít k dalším komplikacím, které vedou k neplodnosti. Může se jednat o záněty, vznik endometriózy apod. Sekundární neplodnost je dokonce mnohem častější než ta primární. Tedy než schopnost otěhotnět napoprvé.
Ano, je to možné při využití metody IVF.
Ano, stres může být také příčinou neplodnosti.

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku