Věk ženy

Domů dash Věk ženy

Souvislost mezi zvyšujícím se věkem a poklesem plodnosti u žen prokázala řada klinických studií. Po 30. roce života ženy se schopnost otěhotnět významně snižuje. Kritickým se zdá být 35. rok, kdy se reprodukční funkce ženy zhoršují podstatně rychleji. Ve čtyřiceti letech je šance na otěhotnění pouze 5% a současně stoupá potratovost.

Vajíčka a folikuly

Po narození děvčátka se v jejích vaječnících nachází asi jeden milion vajíček. Jejich počet je definitivní, během života se nová netvoří. Na začátku reprodukčního období, tedy v době počínající puberty, je jich pouze 300 000. Během ovulačních cyklů se spotřebuje asi 300 vajíček, zbytek folikulů s vajíčky samovolně zaniká. Kolem 50. až 60. roku života je jejich zásoba vyčerpána úplně. Navíc hormonální změny a další vlivy přispívají ke zhoršení jejich kvality, což může vést k dalším komplikacím. 

Hormonální nedostatečnost

Vaječníky i folikuly vytváří řadu hormonů, jejichž nedostatek způsobuje nepravidelnosti menstruačního cyklu a poruchy ovulace.

Na začátku 40. roku života zůstává menstruační cyklus zpravidla stále pravidelný, jeho trvání je ale kratší, zkracuje se především fáze růstu dominantního folikulu. Postupem času dojde i k anovulačním cyklům (menstruační cyklus, u kterého neproběhne ovulace). Postupné zkracování cyklu může být užitečným ukazatelem snižující se plodnosti.

Rizikové těhotenství

Těhotenství ve vyšším věku s sebou nese mnohem více rizik. Od 35. roku stoupá riziko komplikací souvisejících s těhotenstvím a porodem. Jde mj. o výskyt gestačního diabetu, spontánních potratů nebo, mimoděložního těhotenství a častější jsou také porody císařským řezem. Vlivem stárnutí vajíček a snižování jejich kvality se ve větší míře vyskytují i chromozomální poruchy.

Zdroje: 

https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/age-and-fertility/ 

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Neplodnost znamená, že pár není schopen otěhotnět po pravidelném nechráněném pohlavním styku v průběhu jednoho roku. Neznamená to vždy, že žena nemůže otěhotnět nikdy.
Neplodnost se vyskytuje jak u mužů, tak u žen. Příčiny poruchy plodnosti nacházíme v jedné třetině u žen, v třetině u mužů a v poslední třetině to bývá komplikace u obou partnerů.
Věk ženy je velmi důležitým faktorem. Čím více se přibližuje k 35–40 rokům, tím je šance na otěhotnění nižší.

Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.

Na začátku je nutná anamnéza, kdy lékař zjišťuje základní informace o celkových onemocněních, životním stylu, zaměstnání a užívání léků a zejména gynekologickou anamnézu ženy. Poté se provádí gynekologické vyšetření a ultrazvuk pánve. Dalším vyšetřením může být zjištění průchodnosti vejcovodů.
Nejčastější léčbou je IVF (in vitro fertilizace), při které se vajíčko oplodní spermií mimo tělo ženy, tedy ve zkumavce. Častá je také metoda IUI (intrauterinní inseminace), během které odborník aplikuje při normálním spermiogramu odebrané spermie až do dělohy ženy. Tato varianta se využívá např. při poruše tvorby hlenu nebo při přítomnosti protilátek proti spermiím. Vždy záleží na individuální příčině neplodnosti a na vyhodnocení odborníka.
Ano, po porodu prvního dítěte mohlo v průběhu měsíců či let dojít k dalším komplikacím, které vedou k neplodnosti. Může se jednat o záněty, vznik endometriózy apod. Sekundární neplodnost je dokonce mnohem častější než ta primární. Tedy než schopnost otěhotnět napoprvé.
Ano, je to možné při využití metody IVF.
Ano, stres může být také příčinou neplodnosti.

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku