Endometrióza

Domů dash Endometrióza

Endometrióza je poměrně časté onemocnění, při kterém se tkáň děložní sliznice objevuje na jiných orgánech (vaječníky, vejcovody i jiné orgány pánevní dutiny, vzácně i vzdálenější orgány, např. plíce). Tato tkáň reaguje na hormonální změny a každý měsíc dochází ke krvácení. Krev, která nemůže odtékat, způsobuje vážné záněty, srůsty a cysty. Hlavní komplikací endometriózy je neplodnost. Třetina až polovina žen s endometriózou má potíže s otěhotněním. Stupeň onemocnění přitom přímo úměrně nekoreluje s neschopností otěhotnět. I drobná ložiska mohou způsobovat sníženou kvalitu vajíček.

Nejčastější projevy

Klinicky se onemocnění projevuje:

Neplatí to však vždy, některé pacientky netrpí žádnými z těchto příznaků, a mohou dokonce normálně otěhotnět. 

Varianty léčby endometriózy

Farmakoterapie

Na začátku léčby a u mírnějších forem těchto obtíží se doporučuje nejprve podat léky. Využívají se léčiva na bolest a hormonální terapie. Hormonální léčba ovlivňuje růst endometriální tkáně a může tak zabránit vzniku nových ložisek. Také zmírňuje krvácení z mimoděložních ložisek. Používané léky jsou tzv. GnRH analoga. Potlačí se produkce vlastních hormonů a endometrióza mizí. Bohužel při užívání těchto léků se mohou objevit symptomy z nedostatku hormonů v těle ženy podobné postmenopauzálním obtížím. Další léky obsahují hormon dienogest. Nově vytvářené léky jsou na bázi antagonistů GnRH.

Chirurgická léčba

Při neplodnosti vlivem endometriózy bývá indikována chirurgická terapie, při níž se odstraní ostrůvky tkáně a volné srůsty. Využívá se laparoskopický přístup. V některých případech je ale s ohledem na rozsah onemocnění nutné využít i radikální operační metody s otevřenou chirurgií. 

U pacientek, které neodpovídají na léky a u nichž není možnost chirurgického řešení, odborníci často při léčbě neplodnosti navrhují některou z variant asistované reprodukce.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Neplodnost znamená, že pár není schopen otěhotnět po pravidelném nechráněném pohlavním styku v průběhu jednoho roku. Neznamená to vždy, že žena nemůže otěhotnět nikdy.
Neplodnost se vyskytuje jak u mužů, tak u žen. Příčiny poruchy plodnosti nacházíme v jedné třetině u žen, v třetině u mužů a v poslední třetině to bývá komplikace u obou partnerů.
Věk ženy je velmi důležitým faktorem. Čím více se přibližuje k 35–40 rokům, tím je šance na otěhotnění nižší.

Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.

Na začátku je nutná anamnéza, kdy lékař zjišťuje základní informace o celkových onemocněních, životním stylu, zaměstnání a užívání léků a zejména gynekologickou anamnézu ženy. Poté se provádí gynekologické vyšetření a ultrazvuk pánve. Dalším vyšetřením může být zjištění průchodnosti vejcovodů.
Nejčastější léčbou je IVF (in vitro fertilizace), při které se vajíčko oplodní spermií mimo tělo ženy, tedy ve zkumavce. Častá je také metoda IUI (intrauterinní inseminace), během které odborník aplikuje při normálním spermiogramu odebrané spermie až do dělohy ženy. Tato varianta se využívá např. při poruše tvorby hlenu nebo při přítomnosti protilátek proti spermiím. Vždy záleží na individuální příčině neplodnosti a na vyhodnocení odborníka.
Ano, po porodu prvního dítěte mohlo v průběhu měsíců či let dojít k dalším komplikacím, které vedou k neplodnosti. Může se jednat o záněty, vznik endometriózy apod. Sekundární neplodnost je dokonce mnohem častější než ta primární. Tedy než schopnost otěhotnět napoprvé.
Ano, je to možné při využití metody IVF.
Ano, stres může být také příčinou neplodnosti.

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku