Děložní myomy

Domů dash Děložní myomy

Myomy jsou nezhoubné nádory, které vznikají v lidském těle v orgánech tvořených hladkou svalovinou. Nejčastěji se nacházejí v děloze. Postihují 20 až 50 % žen ve věku nad 35 let. Zásadní roli při jejich vzniku hrají ženské pohlavní hormony, dědičné, rasové a geografické faktory. Některé studie také poukazují na vliv životního stylu a užívání hormonální antikoncepce. U žen po menopauze dochází ke zmenšení myomů vlivem snížené produkce hormonů.

Jaké jsou nejčastější příznaky?

Příznaky myomů závisí na jejich velikosti, počtu a umístění. Některé ženy nemusí mít žádné symptomy a myom diagnostikuje až gynekolog při preventivní prohlídce.

Obtíže, které se mohou objevit: 

Riziko vzniku neplodnosti

Myomy mohou deformovat děložní dutinu a ovlivňovat funkci dělohy jako takové, ve které pak nejsou vhodné podmínky pro vývoj těhotenství (předčasný porod, omezení růstu plodu). Při porodu představují překážku v porodních cestách.

Léčba myomů

Myomy, které nezpůsobují obtíže a nerostou, mohou být jen sledovány a ponechány bez léčby. Pokud se však tyto nezhoubné nádory klinicky projevují nebo zvětšují svou velikost nad 5 cm, měly by být léčeny. Nepředstavují však riziko pro vznik rakoviny.

Odborníci při léčbě využívají různé formy hormonální terapie, léky tišící bolest, zmírňující děložní krvácení a další. Nejúčinnější hormonální léčbou je podání analog gonadoliberinů, která omezují cévní zásobení, a myom tak postupně zaniká.

Další metody léčby jsou operační a lze je rozdělit na výkony, které zachovávají dělohu, a na výkony, jež vedou k jejímu odstranění.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288

http://www.nemocnicekladno.cz/oddeleni/chirurgicke-obory/gynekologicke-oddeleni/centrum-pro-lecbu-deloznich-myomu

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Neplodnost znamená, že pár není schopen otěhotnět po pravidelném nechráněném pohlavním styku v průběhu jednoho roku. Neznamená to vždy, že žena nemůže otěhotnět nikdy.
Neplodnost se vyskytuje jak u mužů, tak u žen. Příčiny poruchy plodnosti nacházíme v jedné třetině u žen, v třetině u mužů a v poslední třetině to bývá komplikace u obou partnerů.
Věk ženy je velmi důležitým faktorem. Čím více se přibližuje k 35–40 rokům, tím je šance na otěhotnění nižší.

Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.

Na začátku je nutná anamnéza, kdy lékař zjišťuje základní informace o celkových onemocněních, životním stylu, zaměstnání a užívání léků a zejména gynekologickou anamnézu ženy. Poté se provádí gynekologické vyšetření a ultrazvuk pánve. Dalším vyšetřením může být zjištění průchodnosti vejcovodů.
Nejčastější léčbou je IVF (in vitro fertilizace), při které se vajíčko oplodní spermií mimo tělo ženy, tedy ve zkumavce. Častá je také metoda IUI (intrauterinní inseminace), během které odborník aplikuje při normálním spermiogramu odebrané spermie až do dělohy ženy. Tato varianta se využívá např. při poruše tvorby hlenu nebo při přítomnosti protilátek proti spermiím. Vždy záleží na individuální příčině neplodnosti a na vyhodnocení odborníka.
Ano, po porodu prvního dítěte mohlo v průběhu měsíců či let dojít k dalším komplikacím, které vedou k neplodnosti. Může se jednat o záněty, vznik endometriózy apod. Sekundární neplodnost je dokonce mnohem častější než ta primární. Tedy než schopnost otěhotnět napoprvé.
Ano, je to možné při využití metody IVF.
Ano, stres může být také příčinou neplodnosti.

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku