Souvislosti mezi stoupajícím věkem a poklesem plodnosti prokázala řada klinických studií. Po 30. roce života ženy se schopnost otěhotnět významně snižuje. Kritickým se zdá být 35. rok, kdy se reprodukční funkce ženy zhoršují podstatně rychleji.
Zvyšuje se úbytek folikulů ve vaječnících, navíc hormonální změny přispívají k zhoršení jejich kvality. S věkem také přirozeně klesá počet vajíček. Jejich množství je při narození definitivní a během života se už nová netvoří. Většina vajíček je tělem vstřebána a kolem 50. až 60. roku života je definitivně vyčerpána jejich zásoba.
Vaječníky i folikuly navíc tvoří řadu hormonů, jejichž nedostatek pak způsobuje nepravidelnosti menstruačního cyklu a poruchy ovulace.
Mění se i menstruační cyklus. Přestože zůstává pravidelný, jeho trvání je kratší, a tím je nedostatečně dlouhá doba vývoje folikulu. Postupné zkracování cyklu tak může být užitečným ukazatelem snižující se plodnosti.
Těhotenství ve vyšším věku s sebou nese další rizika. U žen starších 40 let roste množství spontánních potratů, mimoděložních těhotenství a komplikací souvisejících s těhotenstvím a porodem.