Články - detail

Domů dash Články dash Jak probíhá IVF – krok za krokem
Jak probíhá IVF – krok za krokem
calendar 13. 10. 2023

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Stejně jako řada dalších variant léčby i metoda IVF prošla v posledních letech značným vývojem. Hlavním cílem všech inovací je samozřejmě dosáhnout co nejvyšší pravděpodobnosti úspěšného uchycení embrya. Zároveň je však velká pozornost věnována tomu, aby celý proces představoval pro všechny zúčastněné co nejmenší fyzickou i psychickou zátěž. Konkrétní postup provedení IVF je velmi individuální a záleží na výsledcích získaných během vyšetření.

Jak probíhá stimulace vaječníků

Prvním krokem IVF je obvykle určitá forma hormonální stimulace. Přirozeně by totiž v jednom menstruačním cyklu dozrálo pouze jedno vajíčko. V případě IVF se jich však lékaři snaží získat více, aby mohli vybrat to nejlepší pro vznik zdravého a silného embrya. Stimulace je zahajována v prvních dnech cyklu pacientky a hormony jsou podávány dle zvoleného protokolu po dobu 8–16 dní. Léky si pacientky aplikují samy, a to injekcí do podkoží v oblasti břicha. Injekce nejsou nijak bolestivé a pár dostává k postupu při aplikaci podrobné instrukce. Během stimulace je nutné docházet do centra asistované reprodukce na ultrazvukové kontroly. Během prvního ultrazvukového vyšetření lékař vyhodnotí množství a růst folikulů obsahujících vajíčko. V případě potřeby pak upraví protokol, podle kterého jsou stimulační léky užívány. Obvykle následuje ještě jeden kontrolní ultrazvuk, během něhož je stanoven přesný termín odběru vajíček.  

Odběr vajíček a spermií

V určenou dobu je přistoupeno k odebrání vajíček ze zralých folikulů (tzv. punkce oocytů). Tento zákrok probíhá v krátké anestezii a trvá obvykle 10 až 20 minut. Přibližně hodinu až dvě po zákroku může žena odejít domů, ideálně v doprovodu někoho blízkého.

Vzhledem k tomu, že v případě úspěšného odběru vajíček dojde ihned k jejich oplodnění, je nezbytné, aby v ten samý den muž poskytl své sperma. Odebrané by mělo být po dvou- až třídenní sexuální abstinenci. V závislosti na kvalitě spermiogramu je možné, že lékař doporučí využít některé metody, pomocí nichž je možné vybrat nejvhodnější spermie (např. metoda PICSI neboli physiological intracytoplasmic sperm injection = mikroskopická metoda přenosu speciálně vybrané spermie do vajíčka nebo IMSI neboli intracytoplasmic morphologically selected sperm injection = intracytoplazmatická injekce morfologicky selektované spermie).

Oplodnění vajíček a jejich kultivace

Pokud se podaří ženě odebrat kvalitní zralá vajíčka, tým zdravotníků ještě ten den přistupuje k jejich oplodnění. Klasická metoda oplodnění, tedy pouhé smíchání vajíček a spermií bez dalšího zásahu, je v současné době stále častěji nahrazována technikou ICSI, během které je vybraná spermie vpravena do vajíčka pod mikroskopem pomocí mikrojehly. Tuto techniku zdravotníci využívají s ohledem na vyšší úspěšnost celého cyklu a možnost vyřešit řadu problémů, které plynou z mužské neplodnosti. Oplodněná vajíčka se pak ve speciálních médiích v laboratorních podmínkách vyvíjejí různě dlouhou dobu (dva až pět dní), a to za pečlivé kontroly odborným personálem.

Jak probíhá embryotransfer

Po kultivaci embrya, tedy zhruba třetí až pátý den po odběru a oplodnění vajíčka, jej mohou zdravotníci přenést do dělohy matky. Embryo je přenášeno tenkou kanylou přes děložní hrdlo, vše probíhá za kontroly ultrazvukem. Jde o neinvazivní bezbolestný proces, který se v mnoha ohledech podobá běžné gynekologické prohlídce a trvá přibližně 10 až 15 minut. Anestezie není v tomto případě nutná.

Po transferu je důležité dodržet klidový režim doporučený lékařem, nicméně se nejedná o žádné zásadní omezení běžného života. Žena by se pouze měla vyhnout těžké fyzické práci či vrcholovému sportu, doporučován ale není ani pohlavní styk nebo pobyt v sauně. Zároveň je nutné užívat léky tak, jak doporučil lékař.

V případě, že k transferu nemůže z jakéhokoli důvodu dojít, je možné získaná embrya zamrazit (tzv. kryokonzervovat) a použít je ve kterémkoli následujícím cyklu.

Těhotenský test

Přibližně po 14 dnech je možné ověřit výsledek IVF pomocí těhotenského testu. Pokud se těhotenství potvrdí, přebírá si pacientku do své péče opět ošetřující gynekolog, a to buď ihned, anebo po kontrole srdeční akce plodu v centru asistované reprodukce.  


(eub)

Zdroje:

Řežábek K.: Asistovaná reprodukce, Maxdorf s.r.o., Praha, 2008. ISBN 978-80-7345-154-7

https://www.youtube.com/watch?v=fnYBLYfFx2Y

https://www.pragueivf.com/cs/poskytovana-pece/umele-oplodneni/jak-probiha-lecba-ivf?gclid=Cj0KCQjw0bunBhD9ARIsAAZl0E3ubHIGrQ2KKtmex-XQtSIFo4yhCvcc0lKaBT3fB2EWlhkKaXQQmQ0aAiMXEALw_wcB

https://www.ferticare.eu/cz/prubeh-lecby/

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/in-vitro-fertilization/about/pac-20384716

https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2015/04/02.pdf

https://www.repromeda.cz/ivf/

Související štítky
Asistovaná reprodukce
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více