#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Poruchy ovulace

Domů dash Poruchy ovulace

Poruchy ovulace patří mezi nejčastější příčiny neplodnosti u žen, vedou k potížím s početím až u každého čtvrtého páru. Může se jednat jak o hormonální nedostatečnost, tak o poruchy vývoje vaječníků, jejich poškození nebo úplnou absenci.

Hormonální vlivy

Potíže nastávají, pokud chybí některý z řídicích hormonů nebo pokud na něj vaječníky dostatečně citlivě nereagují. V důsledku toho selhává hormonální řízení, které je ovlivňováno na třech úrovních: hypotalamus, hypofýza a vaječníky. Příčinou může být nádor, který koncentraci hormonu zvyšuje nebo snižuje. 

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků je onemocnění, při kterém se ve vaječnících vytváří cysty, které narušují strukturu i funkci vaječníků a nedovolují uvolnění vajíček. Vlivem toho dochází k poruše tvorby hormonů a k poruše ovulace. Toto onemocnění patří k nejčastějším příčinám ženské neplodnosti a je doprovázeno dalšími celkovými příznaky.

Celková onemocnění

Z celkových příčin sem můžeme zařadit onemocnění štítné žlázy, a to ať už se jedná o její sníženou, nebo zvýšenou funkci. Dále také hyperprolaktinémii, u které je abnormálně zvýšena koncentrace hormonu prolaktinu. Zvýšení prolaktinu je pozorováno také u chronického stresu. V důsledku toho dochází ke snížené produkci estrogenu, což způsobuje neplodnost.

Příznaky poruch ovulace

Příznaky se mohou lišit v závislosti na příčině. Může se jednat o:

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/female-infertility/symptoms-causes/syc-20354308

Nejčastější otázky

Často kladené dotazy

Neplodnost znamená, že pár není schopen otěhotnět po pravidelném nechráněném pohlavním styku v průběhu jednoho roku. Neznamená to vždy, že žena nemůže otěhotnět nikdy.
Neplodnost se vyskytuje jak u mužů, tak u žen. Příčiny poruchy plodnosti nacházíme v jedné třetině u žen, v třetině u mužů a v poslední třetině to bývá komplikace u obou partnerů.
Věk ženy je velmi důležitým faktorem. Čím více se přibližuje k 35–40 rokům, tím je šance na otěhotnění nižší.

Pokud je ženě méně než 35 let, měli by partneři navštívit odborníka po jednom roce nechráněného pohlavního styku. Ženy nad 35 let by měly navštívit odborníka po šesti měsících snahy.

Na začátku je nutná anamnéza, kdy lékař zjišťuje základní informace o celkových onemocněních, životním stylu, zaměstnání a užívání léků a zejména gynekologickou anamnézu ženy. Poté se provádí gynekologické vyšetření a ultrazvuk pánve. Dalším vyšetřením může být zjištění průchodnosti vejcovodů.
Nejčastější léčbou je IVF (in vitro fertilizace), při které se vajíčko oplodní spermií mimo tělo ženy, tedy ve zkumavce. Častá je také metoda IUI (intrauterinní inseminace), během které odborník aplikuje při normálním spermiogramu odebrané spermie až do dělohy ženy. Tato varianta se využívá např. při poruše tvorby hlenu nebo při přítomnosti protilátek proti spermiím. Vždy záleží na individuální příčině neplodnosti a na vyhodnocení odborníka.
Ano, po porodu prvního dítěte mohlo v průběhu měsíců či let dojít k dalším komplikacím, které vedou k neplodnosti. Může se jednat o záněty, vznik endometriózy apod. Sekundární neplodnost je dokonce mnohem častější než ta primární. Tedy než schopnost otěhotnět napoprvé.
Ano, je to možné při využití metody IVF.
Ano, stres může být také příčinou neplodnosti.

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku