Články - detail

Domů dash Články dash Šest tipů, jak zvýšit úspěšnost asistované reprodukce
Šest tipů, jak zvýšit úspěšnost asistované reprodukce
calendar 9. 9. 2021

Šest tipů, jak zvýšit úspěšnost asistované reprodukce

Léčíte se s neplodností, toužíte po miminku a čeká vás asistovaná reprodukce (AR)? V tomto složitém období se všichni zúčastnění snaží udělat co nejvíce pro to, aby byla léčba úspěšná. Co můžete udělat pro zvýšení šance na úspěch konkrétně a čeho se naopak vyvarovat?

Celkové zdraví obou partnerů je nesmírně důležité pro plodnost a úspěšnost metod asistované reprodukce (MAR). Snažte se vylepšit váš celkový zdravotní stav, zdravě jíst a volný čas trávit společně nenáročným sportováním, které se příznivě projeví nejenom na vaší fyzické schránce, ale také na vaší mysli. Vnitřní pohoda a dostatečný spánek vám pomůžou absolvovat celý průběh AR ve větší pohodě.

1. Držet si zdravou váhu

Zdravé a vyvážené stravování je prospěšné nejenom v tomto období. Dopřávejte si libové kuřecí maso a ryby a k nim přílohy, které mají nižší glykemický index a vyšší výživovou hodnotu, například luštěniny, jako jsou fazole, čočka nebo cizrna, produkty ze špaldy, celozrnné těstoviny nebo quinoa.

Omezte sladká a tučná jídla a dejte přednost zdravým tukům obsaženým v ořeších, semínkách, olivovém oleji nebo avokádu. Vyhýbejte se vepřovému a hovězímu masu, cukru a průmyslově zpracovaným potravinám, jako jsou nejrůznější sladké tyčinky a sušenky, brambůrky, uzeniny, sýry nebo pizza. Pokud příliš solíte, zkuste sůl nahradit kořením a bylinkami, které dodají pokrmům dostatek chuti.

Slazené nápoje nahraďte vodou nebo bylinnými čaji. Přechod na „obyčejnou“ vodu vám může usnadnit přídavek máty nebo meduňky a zakápnutí citrónem. Obzvláště v letních měsících se také nabízí přidat kousky ovoce, které dodají vodě příchuť dle vašeho gusta, nebo zkuste plátky salátové okurky.

Cílem je dosáhnout a udržet si zdravou hmotnost, přičemž nejenom obezita s BMI > 35, ale také podváha (BMI < 19) prodlužují dobu početí 2–4×, což přirozeně ovlivňuje také úspěšnost asistované reprodukce. Nadváha rovněž znesnadňuje sledování vaječníků během AR a zvyšuje šance na komplikace během odběru vajíček.

Pokud je vaše snažení o dosažení zdravé váhy správným stravováním anebo cvičením neúspěšné, obraťte se na lékaře dietologa, který vám v případě nadměrné i nedostatečné váhy poskytne odbornou pomoc a poradí s úpravou jídelníčku a pohybových aktivit.

2. Cvičit, nebo necvičit?

Pokud ráda sportujete a každodenní pohyb je součástí vašeho života, není ve většině případů nutné se sportem přestávat ani během přípravy na asistovanou reprodukci. Nevystavujte se zvýšené zátěži a naslouchejte svému tělu. Namísto dlouhých a náročných běhů volte pomalejší běh na kratší vzdálenosti nebo turistiku a nezapomínejte na regeneraci. To stejné lze doporučit i těm méně aktivním z nás, není důvod pouštět se do extrémních výkonů, které by mohly natropit více škody než užitku. Ovšem procházky, lehkou turistiku, plavání a protahování tělo v tomto období ocení.

3. Optimalizovat zdraví spermií

Nejenom tělesná hmotnost ženy je důležitá. Udržování optimální tělesné hmotnosti se týká také jejího partnera – je to příležitost vytvořit si nové a zdravé návyky. Společně strávený čas s lehkým pohybem totiž přispěje k duševní pohodě obou partnerů. Již tradičně je mužům doporučováno také nošení boxerek oproti slipům a jinému těsnějšímu spodnímu prádlu. Důvodem je možný negativní vliv upnutého prádla na tvorbu spermií, tzv. spermatogenezi.

4. Omezit stres

Pochybnosti o plodnosti, nejistota výsledku při absolvování asistované reprodukce a především stimulační cyklus IVF jsou samy o sobě stresující. Přesto se pokuste uvolnit a relaxovat, kdy jen to je možné. Poslech oblíbené hudby, čtení, setkání s přáteli nebo relaxační koupel při svíčkách – všechny drobné denní radosti příznivě ovlivňují stav mysli a míru stresu.

Potřeba spánku je individuální, ovšem během přípravy na asistovanou reprodukci se pokuste o alespoň sedm až osm hodin spánku, k tomu vám může napomoci teplá sprcha nebo lázeň před spaním. Ložnici před ulehnutím vyvětrejte a vpusťte do ní čerstvý a studený vzduch. Pro spánek je ideální teplota do 20 °C, proto není žádoucí v ložnici topit jako v ostatních místnostech. Několik hodin před spánkem nejezte a v odpoledních a večerních hodinách nepijte kávu a kofeinové nápoje. Ulehejte „bez displejů“. Mobily, tablety a televize mohou narušit usínání a ovlivnit váš spánek. Usínejte raději s čistou hlavu a myšlenkami na v ten den prožité příjemné okamžiky.

5. Přestat kouřit

Odvykání kouření není téměř nikdy snadným úkolem a často vyžaduje podporu okolí, popřípadě profesionální pomoc. Zapojte své přátele a rodinu, řekněte jim o svém záměru a motivaci, jistě vás rádi podpoří. Při odvykání kouření se osvědčují odborná adiktologická centra nebo pomoc ve formě přípravků s obsahem nikotinu.

6. Zvážit užívání doplňků stravy

Doplňky stravy rozhodně nenahradí zdravou stravu, ale pokud chceme krátkodobě pomoci našemu tělu doplnit některé vitamíny nebo minerály, které nepřijímáme v dostatečném množství v potravinách, je možné popřemýšlet, co v naší stravě postrádáme a jak to změnit. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem o volbě vhodných potravin a vhodnosti konkrétních doplňků stravy pro vaše tělo a situaci.

(lexi)

Zdroje:

  1. https://www.parents.com/getting-pregnant/infertility/treatments/ivf-success-rates-and-how-to-boost-your-chances-of-conceiving/
  2. https://www.healthline.com/health/guide-prepare-for-ivf
Kvalita spermií. Jaké faktory ji ovlivňují?

Kvalita spermií. Jaké faktory ji ovlivňují?

Neplodnost patří mezi problémy, se kterými se potýká celá řada párů. Ačkoli je neschopnost počít dítě velmi často spojována se zdravotními komplikacemi na straně ženy, ve skutečnosti se jedná o diagnózu celého páru. Navíc se na problémech s úspěšným otěhotněním v posledních desetiletích stále více podepisuje právě mužský faktor. Souvisí to se skutečností, že se snižuje jak množství, tak kvalita spermií.

Číst více
Social freezing jako možnost uchování „mladých“ a zdravých vajíček a spermií

Social freezing jako možnost uchování „mladých“ a zdravých vajíček a spermií

Každý z nás, ať už žena, či muž, se může rozhodnout uchovat své zárodečné buňky do budoucna – současné metody umožňují nejenom zmrazování spermií mužů, ale také vajíček žen. Důvody pro tyto kroky souvisí s celou řadou životních okolností, některé mohou být spojené se životním stylem, jiné naopak se zdravotními problémy, onemocněními nebo plánovanými zákroky. Cílem je uchovat zdravá vajíčka nebo spermie na později, až nastane ten správný čas na založení rodiny.

Číst více