#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Novinky v úhradách spojených s asistovanou reprodukcí
Novinky v úhradách spojených s asistovanou reprodukcí
calendar 11. 3. 2022

Novinky v úhradách spojených s asistovanou reprodukcí

V současné době stále více párů řeší komplikace spojené s početím potomka. Jistě k tomu zásadní měrou přispívá fakt, že moderní doba mnohé ženy více či méně vybízí odsouvat těhotenství na později. S rostoucím věkem však šance na otěhotnění klesá. S problémy s početím se v současné době potýká přibližně každý pátý pár. Na všechny tyto skutečnosti reagují ustanovené změny v poskytované zdravotní péči, které v ČR vstoupily v platnost v lednu roku 2022.

S ohledem na výše zmíněné skutečnosti dochází od ledna 2022 ke změnám v úhradě některých úkonů z veřejného zdravotního pojištění, které jsou spojené s asistovanou reprodukcí (viz novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění).

Rok navíc pro ženy podstupující umělé oplodnění

Řada žen v této nelehké životní situaci jistě přivítá skutečnost, že byla zvýšena horní věková hranice určující věk ženy, do kterého jsou služby související s IVF (in vitro fertilizací) hrazeny z veřejných peněz. Zatímco dosud byla tato hranice stanovena na 38 let a 364 dní, od ledna jsou tyto služby propláceny ženám až do věku 39 let a 364 dní.

V současnosti tedy platí:

  • Služby související s IVF jsou hrazeny ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 do 40 let (respektive 39 let a 364 dní).
  • Ostatním ženám jsou tyto služby propláceny ve věkovém rozmezí od 22 do 40 let (tedy 39 let a 364 dní).
  • Úhradu je možné čerpat třikrát za život v případě, že během prvních dvou zákroků bylo do těla ženy přeneseno více než jedno embryo.
  • V případě, že během prvních dvou zákroků bylo do těla ženy přeneseno pouze jedno embryo, je možné úhradu čerpat čtyřikrát za život.
  • Věk, do kterého mohou ženy v České republice podstoupit umělé oplodnění, zůstává nadále stejný, a to konkrétně 49 let.

Je samozřejmostí, že metody asistované reprodukce jsou hrazeny ve chvíli, kdy žena má doporučení od lékaře s příslušnou odborností.

Zmrazení vajíček mj. pro onkologické pacientky 

Druhou důležitou změnou je skutečnost, že pro pacientky, u kterých by nějaký typ léčby mohl do budoucna ovlivnit jejich plodnost, budou hrazeny některé úkony, které zahrnují zmrazení vajíček a jejich následné uchování (kryokonzervaci), a to po dobu deseti let. Jedná se zvláště o mladé ženy trpící onkologickým onemocněním. Důvodem neplodnosti u nich může být například přímo poškození orgánů souvisejících s početím a těhotenstvím v důsledku nádorového bujení nebo podstupovaná protinádorová léčba. Pro úplnost je nutné ještě dodat, že léčbu musí pacientka podstoupit do jednoho roku od odběru vajíček.

(eub)

Zdroj: 

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více