Články - detail

Domů dash Články dash Nebojte se vysazení antikoncepce
Nebojte se vysazení antikoncepce
calendar 11. 12. 2008

Nebojte se vysazení antikoncepce

Budu mít problém otěhotnět? Jak dlouho mám po vysazení antikoncepce vlastně počkat? Nebudu mít dvojčata, když naráz antikoncepci vysadím? To jsou nejčastější myšlenky, které tíží uživatelky hormonální antikoncepce.

Budu mít problém otěhotnět? Jak dlouho mám po vysazení antikoncepce vlastně počkat? Nebudu mít dvojčata, když naráz antikoncepci vysadím? To jsou nejčastější myšlenky, které tíží uživatelky hormonální antikoncepce.

Většinou ale jde o mýty, které přetrvaly z dob dávno minulých a o některých ani nevíme, jak a proč vlastně vznikly.

Po vysazení hormonální antikoncepce nemusíte čekat

Mezi ženami asi úplně nejčastěji koluje pověra, že by žena neměla otěhotnět bezprostředně po vysazení hormonální antikoncepce (HA). V opačném případě by totiž mohl být poškozen plod. Lepší je proto několik měsíců počkat a teprve poté se začít pokoušet o zplození potomka. Žádné lékařské výzkumy ani studie ale tento fakt nikdy neprokázaly. Hormony, které žena dostává v hormonální antikoncepci, jsou napodobeniny přirozených hormonů tvořených vaječníky. Odbourávají se v játrech. A v těle se za předpokladu, že má žena normálně fungující játra, nehromadí. Hormony proto nijak nemohou ovlivnit embryo nebo později plod.

Co se děje po vysazení hormonální antikoncepce?

Po vysazení antikoncepce automaticky "naskočí" normální cyklus s menstruačním krvácením. Při ovulaci se uvolňuje vajíčko, a není-li oplozeno, vysoká děložní sliznice se společně s vajíčkem a s krví vyloučí. Někdy může být cyklus zpočátku mírně nepravidelný. To ale jen po dobu, než si tělo zase zvykne na "své vlastní" hladiny hormonů. Buďte tedy trpělivé a připravujte svoje tělo na otěhotnění, třeba správnou stravou. Znepokojení v této době rozhodně ještě není na místě.

Hormonální antikoncepce nesníží plodnost

Výsledky statistik vlivu hormonálních přípravků na ženskou plodnost jsou velmi optimistické. Dlouhodobě bylo sledováno 2 841 žen ve studii, kterou vedl tým doktora Hassana v Postgraduálním medicínském institutu v Hullu v USA. Výsledky ukázaly, že 70 % žen otěhotnělo do půl roku od vysazení antikoncepce, 80 % žen otěhotnělo do jednoho roku.

Jak tedy správně načasovat otěhotnění?

Je ale skutečně možné, že po mnoha letech užívání antikoncepce bude několik menstruačních cyklů trvat, nejen než nastoupí menstruace, ale než se objeví i ovulace.

Mýtus o častějších dvojčatech je také daleko od pravdy

Po vysazení hormonální antikoncepce se dvojčata častěji nerodí. Tato informace přetrvává v podvědomí lidí z doby dávno minulé. V prvních antikoncepčních pilulkách bylo totiž hormonů několikanásobně víc než v těch dnešních. Dnes je trend minimalizace dávek hormonů v pilulkách – tzv. nízkodávková antikoncepce. K početí dvojčat po dřívějších "hormonálních bombách" docházelo opravdu častěji, protože vaječníky utlumené vysokými dávkami hormonů po vynechání antikoncepce reagovaly větší aktivitou. Prostě se dlouho a silně utlumené vaječníky "splašily" a uvolnily i více vajíček při jedné ovulaci.

Dnes vězte, že pokud na chodníku potkáte maminku s kočárkem s dvojčaty, jsou to buď opravdu dvojčata "od přírody", nebo se narodila díky metodě umělého oplodnění. Při IVF (umělém oplodnění) se do dělohy zavádějí většinou dvě oplozená vajíčka, aby se zvýšila pravděpodobnost, že embryo se ve sliznici "uchytí".

(jnl)

Zdroj:

Hassan M. A., Killick S. R. Is previous use of hormonal contraception associated with a detrimental effect on subsequent fecundity? Human Reproduction 2004 (2).

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více