Metody asistované reprodukce (ART)

V České republice se metody asistované reprodukce používají již 30 let. Ročně se u nás narodí přes 3 tisíce dětí "ze zkumavky" (přibližně 3% narozených dětí) a toto číslo stále stoupá.

IVF

In Vitro Fertilizace byla vůbec první metodou ze škály postupů ART a je stále technikou velmi používanou. Během IVF se odeberou vajíčka a spermie a dojde k jejich spojení ve zkumavce (in vitro). Aby se získalo co nejvíce vajíček, obvykle předchází odběru hormonální příprava vaječníků. Pokud jsou vajíčka úspěšně oplozena, jsou embrya kultivována a přenesena do dělohy (embryotransfer). Doporučuje se přenášet maximálně dvě embrya a zbytek zamrazit (kryokonzervace) pro případné použití v budoucnosti. Přenosem většího množství embryí se zvyšuje riziko mnohočetných těhotenství.

IUI

Intrauterinní inseminace je zavedení spermií do dutiny děložní. Spermie jsou po odběru odděleny ze semenné tekutiny a poté pomocí tenkého katetru přeneseny do dělohy ženy. Obvyklá je i předchozí stimulace vaječníků klomifencitrátem nebo gonadotropiny. V den předpokládané ovulace je pak inseminace provedena. Úspěšnost této techniky je 10-15 % na cyklus, s vyšším počtem opakování se může i mírně zvýšit.

ICSI

Intracytoplasmatická injekce spermie je založena na zavedení jedné spermie do zralého vajíčka. Tenkou jehlou se propíchne obal odebraného vajíčka a vsune se jedna vybraná spermie. V případě úspěšného oplození je pak další postup stejný jako u IVF, tedy kultivace embrya a přenesení do dělohy. Výhodou této metody je, že k oplození stačí pouze jediná spermie. U těžších forem mužské neplodnosti je možné spermie získat odběrem přímo z kanálků nadvarlete nebo varlete (metody MESA, TESE). Pro vyšší úspěšnost je ICSI v současnosti používána častěji než IVF.

Dárcovství vajíček

Pokud se u pacientky nepodaří získat vlastní vajíčka nebo u ní existují genetická onemocnění sdružená s poruchami plodnosti, je možno získat vajíčka od dárkyně.

Kryokonzervace

Zmrazení je šetrný způsob uchování embryí ve speciálních kontejnerech v tekutém dusíku při teplotě -196 °C. Používá se u pacientek s vyšším počtem embryí, kdy se nedoporučuje jejich přenos do dělohy, nebo tam, kde je nutné transfer odložit. Uchovat embrya lze i před plánovanou radioterapií nebo chemoterapií, kdy hrozí poškození zárodečných buněk s následnou poruchou plodnosti.

Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1487 ]
  • Ne
    [ 1059 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce