#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Zmražení spermií dává naději na vlastní potomky i při budoucích zdravotních problémech
Zmražení spermií dává naději na vlastní potomky i při budoucích zdravotních problémech
calendar 10. 11. 2013

Zmražení spermií dává naději na vlastní potomky i při budoucích zdravotních problémech

Mužské pohlavní buňky mohou být pro budoucnost uchovány pomocí jejich zamrazení. Takto konzervované spermie vydrží i přes 40 let a v případě potřeby je možné je kdykoli využít v rámci asistované reprodukce. Kdo by měl o tomto kroku uvažovat?

Mužské pohlavní buňky mohou být pro budoucnost uchovány pomocí jejich zamrazení. Takto konzervované spermie vydrží i přes 40 let a v případě potřeby je možné je kdykoli využít v rámci asistované reprodukce. Kdo by měl o tomto kroku uvažovat?

Proč do toho jít

Tato metoda uchování plodnosti je vhodná především pro muže, u nichž se předpokládá, že v budoucnu bude jejich schopnost mít potomky různými způsoby ovlivněna. A kteří se zároveň nechtějí vzdát naděje na otcovství. Proto týká-li se některá z následujících situací právě vás, zeptejte se raději odborníka na možnosti kryoprezervace spermií. Mužská neplodnost je v ohrožení: 

  • při plánované vasektomii,
  • pokud je při vyšetření spermiogramu zjištěn nízký počet spermií a jejich zhoršující se kvalita v průběhu času,
  • existují-li potíže dodat spermie v jeden určitý den v průběhu léčby neplodnosti,
  • v případě onemocnění, u kterého se v budoucnu předpokládá neplodnost (například u Klinefelterova syndromu),
  • je-li nutné podstoupit léčbu, která může plodnost ovlivnit – typicky se jedná o léky užívané v boji proti rakovině,
  • u některých typů operací,
  • při práci v rizikovém prostředí, které může ovlivnit kvalitu a počet spermií nebo u zaměstnání s reálnou hrozbou vážného poranění, například u vojáků.

Dále se zmražení mužských pohlavních buněk používá v případě, pokud chce jedinec spermie darovat. Zmražení je totiž jakousi šestiměsíční karanténou, a slouží tedy i jako prevence před šířením závažných infekcí.

Překvapiví adepti

V posledních letech se problematika neplodnosti více přesouvá na mužskou polovinu páru. Nekvalitní spermie jsou stále větším problémem lidí, kteří by žádnou překážku nečekali. Příčinou mohou být:

  • onemocnění prodělaná v dětství,
  • znečištěné prostředí,
  • špatná strava či životní styl.

Ohroženi jsou především muži se sedavým zaměstnáním a obzvláště pak (dle zkušeností lékařů z posledních let) IT specialisté a úředníci. Těmto mužům se doporučuje vyšetření spermiogramu již v mladém věku, tedy mezi 20. a 25. rokem. To z toho důvodu, že čím lepší spermie se zamrazí, tím větší šance je na jejich úspěšné použití v budoucnu.

(boba)

Zdroje:
www.hfea.gov.uk
www.fertilitydr.com
www.midlandfertility.com
www.vitalia.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více