#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po onkologické léčbě? Ano, vyjít to může!
Těhotenství po onkologické léčbě? Ano, vyjít to může!
calendar 22. 6. 2017

Těhotenství po onkologické léčbě? Ano, vyjít to může!

Porazila jste rakovinu a chcete se stát matkou? Rozhodně to není nemožné. Gravidita po léčbě nádorového onemocnění může být bezpečná jak pro ženu, tak pro dítě. Je zde ale několik faktorů, které hrají důležitou roli.

Plánování je zásadní

S těhotenstvím by žena měla nějaký čas po ukončení nádorové léčby vyčkat. Jak dlouho, to záleží na druhu a stádiu zhoubného onemocnění, typu podstoupené terapie a na věku pacientky. V některých případech lékaři doporučují odstup minimálně 6 měsíců, nicméně existují situace, kdy je vhodné s těhotenstvím počkat 2 až 5 let (především u hormonálně závislých nádorů, například při rakovině prsu). Hlavním důvodem odkladu je vyloučení návratu onemocnění. Pokud by se totiž rakovina znovu objevila, během gravidity jsou léčebné možnosti dosti omezené. Proto je snaha se takové situaci vyhnout.

Opatření "pro jistotu"

I když otěhotnění již nic nebrání, může se vyskytnout další problém - tím bývá neplodnost. Chemoterapie či ozařování v oblasti pánve mohou poškodit ovariální funkce a způsobit tak dočasnou či trvalou menopauzu a tudíž neplodnost. Jak se s tím vaječníky vypořádají, to se odvíjí od jejich stavu před léčbou. Důležitý je také věk pacientky, množství a typ chemoterapie. Pokud tedy žena plánuje těhotenství, je dobré s lékaři probrat možnosti zachovávající plodnost. K těm patří například odběr vajíček ještě před započetím léčby a jejich následné zmrazení či oplození a zmrazení embryí.

Co bývá špatně 

Onkologická léčba může zvýšit riziko těhotenských či porodnických komplikací. Záleží na tom, jaké metoda byla zvolena.

  • Ozařování – radioterapie může poškodit pojivové tkáně a omezit cévní zásobení dělohy, což zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu či nízké porodní váhy novorozence.
  • Chirurgické zákroky – výkony na děložním čípku (konizace) mohou znamenat větší nebezpečí potratu či předčasného porodu.
  • Chemoterapie – některé léky užívané v onkologické léčbě oslabují srdce či plíce, což může komplikovat nejen těhotenství, ale také porod. Obojí jsou situace, kdy je srdeční sval i dýchací soustava více zatížena. Problém může být ještě více vyjádřen, byla-li chemoterapie kombinovaná s ozařováním v oblasti hrudníku.

Těhotenství po onkologické léčbě není nemožné. Je ale nutné ho plánovat a vše konzultovat nejen s onkologem, ale také s gynekologem.

(boba)

Zdroje:
www.cancer.net
www.nccn.org

Související štítky
Ženská neplodnost
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více