#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Boj s neplodností aneb Vzhůru na operační sál
Boj s neplodností aneb Vzhůru na operační sál
calendar 9. 11. 2015

Boj s neplodností aneb Vzhůru na operační sál

Přestože se v souvislosti s neschopností počít hovoří vždy hlavně o hormonální terapii a třeba i negativním psychickém rozpoložení, někdy existují příčiny, které je možné označit, pojmenovat a následně opravit. K tomu slouží chirurgická léčba neplodnosti.

Neplodnost může mít několik příčin. Patří mezi ně i vrozené či získané abnormality vejcovodů nebo dělohy, které brání cestě vajíčka do dělohy nebo kvůli kterým není možné uhnízdění oplozeného vajíčka a následný růst. V rámci potíží s vejcovody může dojít k jejich postižení a laicky řečeno k ucpání. K blokaci vejcovodů dochází buď zevnitř (uzávěr zánětlivým procesem), nebo zvenčí – pak jde o srůsty v dutině děložní po zánětech či operacích. Některé abnormality dělohy mohou taktéž stát v pozadí neplodnosti. Může se jednat o vady:

  • vrozené – děložní septum, srdcovitá děloha,
  • získané – myomy (benigní nádory rostoucí v děloze), polypy (vyvýšená děložní sliznice), Ashermanův syndrom (srůsty v dutině děložní po zákrocích, jako je kyretáž apod.).

Netřeba se bát

Při diagnostice neplodnosti se užívá několik metod:

  • fyzikální klinické vyšetření,
  • krevní testy,
  • ultrazvukové prohlídky, 
  • hysterosalpingografie – rentgenové vyšetření za pomoci kontrastní látky, která se přes pochvu aplikuje do dutiny děložní a díky níž je možné zhodnotit tvar dělohy a průchodnost vejcovodů,
  • hysteroskopie – vizuální zobrazení dutiny děložní, které se provádí v celkové anestezii přes pochvu a hrdlo děložní,
  • laparoskopie – zobrazení dutiny břišní a možnost přehlédnutí oblasti malé pánve s dělohou, vaječníky a vejcovody.

Jasné řešení 

V případě zjištění některého z výše uvedených problémů se může chirurg pokusit o odstranění vzniklé překážky. Zpravidla je snaha o co nejšetrnější přístup, a vede tedy použití minimálně invazivních metod. Patří mezi ně hysteroskopie a laparoskopie. V případě srůstů je možné provést jejich rozrušení, myomy a polypy se většinou odstraňují.

(boba)

Zdroje:
www.resolve.org
www.betterhealth.vic.gov.au
www.azfertility.com

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více