#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Kila jako na houpačce početí nesvědčí
Kila jako na houpačce početí nesvědčí
calendar 21. 12. 2015

Kila jako na houpačce početí nesvědčí

Velmi vysoká či naopak výrazně nízká váha u ženy mohou nepříznivě ovlivnit šanci na těhotenství. Příčinou je především hormonální nerovnováha, ke které v obou případech často dochází.

Více kil, více testosteronu

Ženy s nadváhou nebo obezitou nezřídka vykazují zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů, takzvaných androgenů. Tyto a další poměrně složité hormonální změny, ke kterým vlivem zvýšeného množství tukové tkáně může v organismu ženy docházet, vedou mimo jiné k častějším anovulačním cyklům. Bez proběhnutí ovulace přitom nedojde k uvolnění zralého vajíčka a není možné jeho splynutí se spermií. Provedené vědecké studie odhalily, že obézní ženy trpí:

  • sníženou šancí na početí,
  • vyšší potratovostí,
  • častějšími komplikacemi během těhotenství (například preeklampsií, těhotenskou cukrovkou, zvýšeným krevním tlakem atd.),
  • větším výskytem vrozených vývojových vad plodu,
  • vyšším rizikem nutnosti provedení císařského řezu.

U jejich potomků navíc hrozí budoucí rozvoj obezity a dalších souvisejících zdravotních problémů více než u dětí rodičů s normální váhou. Zhubnutí je tedy prospěšné – u velmi silných žen rozhodně významně zvýší tento počin šance na přirozené otěhotnění. Dosáhnout úpravy váhy lze především změnou stravování a pravidelným cvičením.

I podvýživa bývá problém 

Podobně jako nadbytečná kila také prudký pokles váhy může narušit reprodukční mechanismy. Příčinou je opět hormonální dysbalance, která může vést k nepravidelnému menstruačnímu cyklu, k chybění ovulace a potížím s otěhotněním. Za nízkou hmotností a někdy až podvýživou mohou stát poruchy příjmu potravy (mentální anorexie, bulimie), které je třeba řešit ve spolupráci s psychiatrem. V jiných případech může být vhodná konzultace s nutričním specialistou, který odhalí případné chyby v dosavadním stravování.

(veri)

Zdroj: http://yourfertility.org.au
http://zdravi.e15.cz

Související štítky
Ženská neplodnost
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více