#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Gravidní s jedním vejcovodem? Jde to!
Gravidní s jedním vejcovodem? Jde to!
calendar 31. 5. 2015

Gravidní s jedním vejcovodem? Jde to!

Existuje mnoho různých příčin, proč vejcovod nepracuje tak, jak by měl. Jakou šanci otěhotnět má žena s pouze jedním funkčním vejcovodem, to napoví následující řádky.

Jedná se o trubici, kterou by měla ženská pohlavní buňka cestovat z vaječníku do dělohy. Také je to místo, kde dochází k oplodnění. K poškození jednoho či obou vejcovodů může vést řada příčin. Mezi ty nejčastější patří:

  • zánět,
  • endometrióza,
  • mimoděložní těhotenství,
  • prodělané operace břicha.

Odborná asistence nutná

Nefunkční vejcovody mají na svědomí asi 40 % případů ženské neplodnosti. Pokud si přejete otěhotnět a nedaří se to více než rok, pak byste měla navštívit lékaře. Je potřeba, abyste se nechala vyšetřit jak vy, tak i partner. U vás se bude mimo jiné testovat průchodnost vejcovodů. Pokud se zjistí, že jsou oba uzavřené, neznamená to, že byste nemohla otěhotnět. Budete ale potřebovat lékařskou pomoc.

Důležité souvislosti 

Naopak ženy, u kterých nefunkčnost postihla jen jeden vejcovod, mohou otěhotnět i přirozenou cestou. Šance, že se to povede, je samozřejmě nižší. Existují však i matky, které přijdou do jiného stavu a ani netuší, že nějaký problém mají. S jedním funkčním vejcovodem je za správnou ovulaci zodpovědný jen jeden vaječník. Proto je důležité, aby pracoval tak, jak má. Zdatnost vaječníku dokáže lékař posoudit pomocí ultrazvuku a krevních testů. Je-li špatná, dá se zlepšit pomocí léků. Pokud se i přes tuto terapii nedaří otěhotnět nebo má-li problémy s plodností i partner, je vhodné začít přemýšlet o umělém oplodnění.

Pozor na mimoděložní těhotenství!

Jizvení a tvarové odlišnosti, které mohou způsobit neprůchodnost vejcovodů, jsou také rizikovým faktorem pro mimoděložní těhotenství. To se nejčastěji projeví bolestivými křečemi v břiše a vaginálním krvácením. Mimoděložní těhotenství může být velmi nebezpečné, takže pokud na něj máte podezření, ihned navštivte odborníka. 

Ať už máte jen jeden vejcovod, nebo jste prodělala mimoděložní těhotenství, stále máte šanci otěhotnět i přirozenou cestou. Samozřejmě platí, že své šance na miminko zvýšíte tím, že budete v první řadě v pohodě. 

(mak)

Zdroj: www.infertilityny.com

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více