#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy
Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy
calendar 2. 4. 2009

Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy

Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne. Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici.

Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne.

Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici. O mimoděložní těhotenství se jedná, jestliže se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní sliznici. To ale může mít i život ohrožující následky. Proto je v takovém případě třeba rychle jednat.

Vajíčko má vhodné podmínky k růstu jen v děložní sliznici. Pokud se uhnízdí jinde, s největší pravděpodobností dojde k jeho potratu. Tělo ho jednoduše odmítne. Pokud se tak nestane a vajíčko roste, dojde při dalším růstu vajíčka k prasknutí prokrvené stěny vejcovodu a nastane nebezpečné krvácení do břišní dutiny doprovázené intenzivní bolestí břicha.

Ženy nejohroženější mimoděložním těhotenstvím:

  • s více partnery,
  • které prodělaly zánětlivé onemocnění v oblasti pánve,
  • po operaci na tlustém střevě,
  • po prodělaném předchozím mimoděložním těhotenství.

Vajíčko se může nejčastěji uhnízdit:

  • ve vejcovodu (v 95 %),
  • ve vaječníku,
  • v peritoneální dutině (v břiše, kde se nacházejí reprodukční orgány),
  • v děložním hrdle.

Mimoděložní těhotenství je nutné ukončit. Bohužel lékařská věda ještě nepokročila tak daleko, aby mohlo být rostoucí embryo přeneseno k uhnízdění do děložní sliznice. Chirurgicky se odstraní postižený vejcovod.

Někdy může být i zachráněn, hrozí ale riziko infekce, krvácení a také opakování mimoděložního těhotenství. Pokud má žena druhý vejcovod v pořádku, zůstává plodná a může se znovu pokusit otěhotnět. V opačném případě se nabízí oplození pomocí metody in vitro, tedy "ve zkumavce".

Zdroj: Ectopic pregnancy: Diagnosis and Managemet Fertil Steril 2008; 90: 1579–1582.

(jate)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více