#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ideální pacientka pro příjem jednoho embrya
Ideální pacientka pro příjem jednoho embrya
calendar 12. 10. 2008

Ideální pacientka pro příjem jednoho embrya

Vývoj metod umělého oplodnění jednoznačně směřuje k tomu, že ve většině center se nepřenáší do dělohy více než dvě embrya. U žen mladých a při prvním cyklu umělého oplodnění se přistupuje k přenosu jediného embrya.

Vývoj metod umělého oplodnění jednoznačně směřuje k tomu, že ve většině center se nepřenáší do dělohy více než dvě embrya. U žen mladých a při prvním cyklu umělého oplodnění se přistupuje k přenosu jediného embrya. Snižuje se tak výskyt mnohočetných těhotenství, která jsou některými odborníky považována za komplikaci léčby neplodnosti.

Stále se sleduje, u kterých pacientek je vhodné provést přenos jednoho embrya. Pro lepší orientaci existují doporučení Společnosti pro asistovanou reprodukci, která stanovují možnosti u konkrétních pacientek. Základem zůstává, že lékař a pacientka by se měli domluvit na počtu transferovaných embryí.

Pro některé pacientky jedno embryo

Ideální pacientka pro transfer jednoho embrya je podle lékařů žena:

  • ve věku 28 až 34 let 
  • s pěti a více kvalitními embryi 
  • po jednom nebo žádném neúspěšném předchozím cyklu umělého oplodnění •
  • s normálními testy funkce vaječníků 
  • po stimulaci vaječníků 8 až 10 dnů 
  • s nekomplikovaným embryotransferem

Inspiruje nás do budoucna belgický model?

Zajímavé jsou legislativní a finanční aspekty přenosu jediného embrya. Například v Belgii byl podobný systém jako v České republice, kdy pojišťovny hradily tři cykly mimotělního oplodnění. Finanční rozbory však zjistily, že pokud se podaří snížit vícečetná těhotenství, ušetří se finance na následné péči o novorozence. Při vícečetné graviditě se častěji rodí děti nedonošené a péče o ně je mnohdy velmi nákladná. Peníze, které pojišťovny ušetřily, použily na hrazení dvojnásobného počtu umělého oplodnění cyklů. Tak se alespoň v prvním cyklu přenáší jedno embryo a hradí šest cyklů.

Hlavními parametry pro transfer jednoho embrya jsou kvalitní embrya a vybraná skupina pacientek. Ukazuje se, že přenos pouhého jediného embrya může zajistit dobré výsledky těhotenství, a navíc zohledňuje finanční stránku léčby.

(nes)

Zdroj: Gynekologie po promoci 2004;09/10:48–53

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více