#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash I sport může mít vliv na plodnost!
I sport může mít vliv na plodnost!
calendar 29. 7. 2009

I sport může mít vliv na plodnost!

Sportem k trvalé invaliditě? Rozhodně ne! Cvičení je totiž dobré pro fyzické i duševní zdraví, a navíc rozumně intenzivní sport může pomoci i otěhotnět!

Sportem k trvalé invaliditě? Rozhodně ne! Cvičení je totiž dobré pro fyzické i duševní zdraví, a navíc rozumně intenzivní sport může pomoci i otěhotnět! Cvičení totiž snižuje podíl tělesného tuku, což pro některé ženy může mít velký význam.

Tuk ovlivňuje plodnost

Protože asi 30 % ženských hormonů (estrogenů) pochází z tukových buněk, příliš mnoho, nebo naopak i příliš málo tělesného tuku může narušit hormonální rovnováhu a snížit tak šance na těhotenství. Množství tuku už jen 10–15 % nad nebo pod normou totiž může přispívat k poruše plodnosti.

Rozumně intenzivní, pravidelné cvičení naopak spaluje nadbytek tuku, a tím posiluje nejen plodnost, ale i ostatní části lidského těla. Lékaři proto doporučují pravidelné cvičení, třicet minut denně 4–5 dní v týdnu. To totiž dokáže s tělesným tukem udělat divy!

Všeho s mírou

Nic se nemá přehánět a u sportu to platí také. Nadměrné, příliš intenzivní cvičení totiž vede k snížení plodnosti také. Proto by páry, které svůj organismus přespříliš zatěžují a nemohou počít miminko, měly svou sportovní aktivitu konzultovat s lékařem. Ideální cvičení je například běh nebo plavání.

Pokud ale sportu příliš neholdujete, nevadí, snažte se alespoň více hýbat. Choďte například po schodech místo jízdy výtahem. Choďte tančit nebo jděte do práce pěšky místo autem či hromadnou dopravou.

Zbavte se stresu, cvičte tai-chi nebo jógu

Dalším faktorem, který hraje roli v nemožnosti mít miminko, je i stres. Proto je třeba se ho zbavit, a nejlépe přímo v kombinaci s cvičením. Ideální proto je například tai-chi nebo jóga.

Tai-chi je populární na celém světě, protože je to dokonalé cvičení pro mysl, tělo a ducha. Cvičení zahrnuje pomalé, vznešené a soustředěné pohyby při současném hlubokém dýchání. Tai-chi prokazatelně snižuje hladinu stresových hormonů v lidském těle, a je to tedy ideální způsob relaxace.

Jóga navozuje uvolnění, zlepšuje krevní oběh a snižuje stres a úzkost a zároveň se při ní i posiluje svalstvo. Techniky jógy zahrnují specifické polohy, hluboké dýchání a někdy i meditaci. Výhodou jógy je ale především to, že techniky po jejich zvládnutí lze použít kdekoli – například u pracovního stolu nebo při cestě autem.

(kam)

Zdroj: www.rodina.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více