V zahraničí se čím dál více skloňuje pojem „děti tří rodičů“, a to zejména v souvislosti se změnami v zákonech. Co si pod tímto termínem představit a jak je možné mít víc než dva rodiče?
Touhou každé těhotné ženy je přivést na svět zdravé miminko. A právě toto přání tvoří celou podstatu „dětí tří rodičů“. Vědci zjistili, že velké množství genů zodpovědných za dědičná onemocnění je přítomno v matčině mitochondrii, která je součástí buněk a můžeme ji nazvat dýchacím a energetickým centrem buňky. Pravděpodobnost, že dítě bude mít vážné onemocnění vinou vadného mitochondriálního genu, je 1 : 6500. Přitom hovoříme o chorobách, které často končí úmrtím ještě v raném věku.
Mitochondriální DNA lze naštěstí vyšetřit ještě před samotným otěhotněním.
I když celý proces zní jako z vědeckofantastického filmu, ve Velké Británii i v USA je již vše připraveno k použití. Poslední překážkou jsou zákonná ustanovení. Pro to, aby mohla jít metoda do praxe, by musely být schváleny významné změny v legislativě. Celá věc má i svou etickou rovinu. Zejména odpůrci varují před faktem, že pokud vše projde schválením, nebudeme již daleko od „vyrábění dětí na míru“. Takto narozených jedinců by přitom nebylo zanedbatelné množství. Jen pro Velkou Británii se předpokládá narození přibližně 150 takovýchto dětí ročně, v USA dokonce téměř 780 dětí za rok. Lze tedy pouze s napětím sledovat, jaké stanovisko Velká Británie a USA jako průkopníci takovýchto postupů zaujmou.
(bak)
Zdroj: www.dailymail.co.uk