#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Co vás čeká při návštěvě centra pro léčbu neplodnosti
Co vás čeká při návštěvě centra pro léčbu neplodnosti
calendar 12. 7. 2009

Co vás čeká při návštěvě centra pro léčbu neplodnosti

Neschopnost otěhotnět je v dnešní době poměrně častou záležitostí. Pokud už pár vyzkoušel všechny "zaručené" rady, možná je čas začít uvažovat o návštěvě odborníka. Co lze tedy od návštěvy centra pro léčbu neplodnosti čekat a na co se připravit?

Neschopnost otěhotnět je v dnešní době poměrně častou záležitostí. Pokud už pár vyzkoušel všechny "zaručené" rady, možná je čas začít uvažovat o návštěvě odborníka. Co lze tedy od návštěvy centra pro léčbu neplodnosti čekat a na co se připravit?

Jděte v páru

Ačkoliv si to asi většina ješitných mužů nebude chtít připustit, neplodnost je možná jak na straně ženy, tak i muže. Proto je důležité, aby se na vyšetření k lékaři dostavil celý pár. K úspěšnému otěhotnění je totiž třeba, aby byly splněny následující čtyři podmínky:

  1. zdravé zralé ženské vajíčko,
  2. normální zdravá pohyblivá mužská spermie,
  3. schopnost pohlavního ústrojí, zejména pak dělohy a vejcovodů, umožnit jim setkat se a spojit,
  4. příhodné hormonální podmínky pro vývoj a zrání spermie a vajíčka, včetně vajíčka oplodněného.

Pokud je alespoň jedna z těchto podmínek nesplněna, s velkou pravděpodobností se otěhotnět nepodaří. Lékař tedy musí vyšetřit jak muže, tak ženu.

Co čekat na první návštěvě

Při první návštěvě vám lékař nejprve vysvětlí základní příčiny neplodnosti, bude se pravděpodobně dotazovat na celkový zdravotní stav obou partnerů a provede základní tělesná vyšetření – poslech atd. Následovat poté budou další nezbytná vyšetření, jako například stanovení hladin hormonů, vyšetření spermatu, ale například i testy na různé pohlavní nemoci (chlamydiové infekce, kapavku, hepatitidu B, HIV atd.).

Druhá návštěva slouží k prezentaci výsledků

Při další návštěvě, která je většinou plánována na konec prvního menstruačního týdne, se provádí tzv. hysterosalpingografie (HSG). Jedná se o rentgenologické vyšetření, při kterém je do děložní dutiny vstříknuta kontrastní látka, aby její pohyb ve vejcovodech byl viditelný rentgenovými přístroji a ozřejmila se tak průchodnost nebo neprůchodnost vejcovodů. Na základě výsledku HSG se poté navrhnou případná další vyšetření (ultrazvuk, magnetická rezonance, …). Na druhé návštěvě se také hodnotí výsledky všech vyšetření z první návštěvy (laboratorní testy, vyšetření spermatu) a odpovídají se případné další otázky páru.

Následné návštěvy a volba řešení

Pokud se ani při druhé návštěvě nepodařilo stanovit příčinu neplodnosti, budou se pravděpodobně některá vyšetření muset zopakovat. Pokud je však již příčina odhalena, seznámí lékař pár s jednotlivými možnostmi léčby, včetně odhadu šancí na úspěch nebo selhání, stanovení rizika, načasování jednotlivých procedur a ceny. Pravděpodobně ale bude lékař s párem probírat i další alternativy jako adopci, setrvání v bezdětném vztahu atd. Společně se pak pár a lékař dohodnou na nejvíce vyhovujícím řešení.

(kam)

Zdroj: www.stopneplodnosti.cz

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více