#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Zdravější strava vede ke zlepšení plodnosti žen
Zdravější strava vede ke zlepšení plodnosti žen
calendar 16. 11. 2008

Zdravější strava vede ke zlepšení plodnosti žen

Vyšší příjem nenasycených tuků, rostlinných bílkovin a polysacharidů s nízkým glykemickým indexem jsou obecně známé zásady zdravého stravování.

Vyšší příjem nenasycených tuků, rostlinných bílkovin a polysacharidů s nízkým glykemickým indexem jsou obecně známé zásady zdravého stravování. Kromě kondice ale také zlepšují plodnost u žen s neplodností způsobenou poruchami ovulace.

"Přestože je k dispozici několik možností léčby neplodnosti, značné náklady a četnost výskytu nežádoucích účinků nutí hledat rizikové faktory, které jsou potenciálně ovlivnitelné," píše Jorge E. Chavarro, MD, z Fakulty veřejného zdraví Harvardské univerzity v Bostonu. Ten se svými kolegy provedl skupinovou studii na téma "plodnost a životní styl". "Již dříve jsme zjistili, že kontrola tělesné hmotnosti, zvýšení tělesné aktivity a dietní opatření, jako je vyšší příjem mastných kyselin, mléčných potravin, železa a multivitaminů, ovlivňují neplodnost z poruch ovulace," dodává.

(Ne)plodnost je v rukách každého – alespoň částečně

Ve studii byla sledována skupina 17 544 žen, které se během osmi let pokoušely otěhotnět nebo otěhotněly. Byla vypočítána jejich dietní skóre, přičemž se vycházelo z výše zmíněných faktorů a jejich vztahu k neplodnosti. Vysoká konzumace mononenasycených mastných kyselin má tedy vyšší skóre než transmastné kyseliny, rostlinné bílkoviny větší než živočišné atd. Toto dietní skóre spolu s dalšími faktory zdravého životního stylu bylo vztaženo k výskytu neplodnosti.

Sportem a stravou k plodnosti

Pětina žen s nejnižším dietním skóre měla oproti těm s nejvyšším dietním skóre v průměru o 34 % vyšší riziko neplodnosti. Podskupiny založené na věku a tělesné hmotnosti vykazovaly podobnou nepřímou úměru. Ženy, které měly pět nebo více faktorů zdravého životního stylu, jako správnou skladbu potravy, přiměřenou tělesnou hmotnost a dostatečnou fyzickou aktivitu, měly o 69 % nižší riziko neplodnosti.

Výsledky naznačují, že racionální stravování může mít příznivý vliv na plodnost jinak zdravých žen a že v kombinaci s kontrolou tělesné hmotnosti a zvýšením fyzické aktivity může pomoci zabránit většině případů neplodnosti způsobených poruchami ovulace. K potvrzení těchto údajů a přesnému určení míry závislosti mezi životním stylem a neplodností z poruch ovulace je třeba dalších studií.

(zep)

Zdroj:
Jorge E. Chavarro, MD, ScD et al., Diet and Lifestyle in the Prevention of Ovulatory Disorder Infertility, Obstetrics & Gynecology 2007; 110: 1050–1058, acogjnl.highwire.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více