Články - detail

Domů dash Články dash Vícečetné těhotenství je oprávněně rizikové
Vícečetné těhotenství je oprávněně rizikové
calendar 7. 9. 2008

Vícečetné těhotenství je oprávněně rizikové

Rizikové těhotenství je označení pro takové těhotenství, kdy je zvýšená pravděpodobnost, že se dítě nenarodí zcela zdravé. <br>

Rizikové těhotenství je označení pro takové těhotenství, kdy je zvýšená pravděpodobnost, že se dítě nenarodí zcela zdravé. Obecnými riziky mohou být hrozící potrat, předčasný porod nebo výskyt vrozené vývojové vady. Všechna riziková těhotenství proto vyžadují zvýšenou preventivní péči.

S riziky je spojována i vícečetná gravidita. Vzhledem k rozvoji oplození "ve zkumavce" (IVF) vícečetných těhotenství v poslední době výrazně přibývá. V České republice připadá podle statistik jeden porod dvojčat na 80 porodů jednočetných těhotenství a z IVF programů vychází přibližně každé čtvrté těhotenství jako vícečetné.

K nejčastějším rizikům vícečetného těhotenství jsou řazeny:

  • časná ztráta jednoho dvojčete
  • potrat
  • vrozené vývojové vady plodu
  • růstová retardace
  • TTT syndrom (syndrom fetofetální transfuze)
  • předčasný porod (odkaz Předčasný porod)

Zvýšené nároky dvou plodů

Pokud je v děloze více plodů, jsou kladeny zvýšené nároky na organismus matky a na placentu, která zásobuje embrya živinami. V časné fázi těhotenství se může stát, že se jeden plod přestane vyvíjet nebo odumře. V takovém případě se toto embryo vstřebá a druhý zárodek se obvykle vyvíjí normálně.

Poruchy růstu

Další komplikaci představuje růstová retardace plodů. Dvojčata mohou růst pomaleji, než odpovídá jejich gestačnímu stáří. Někdy se mohou lišit i tempem růstu navzájem, kdy jedno z dvojčat roste rychleji než druhé. Pokud k takové situaci dojde, jsou lékaři často nuceni vyvolat porod a zajistit optimální podmínky pro vývoj dítěte.

Závažný TTT syndrom

U společné placenty může vzniknout transfuzní syndrom dvojčat. Mezi cévami placenty dojde k vytvoření spojky, a tím se propojí krevní oběhy dvojčat. Krev se přesunuje od jednoho plodu k druhému. Jeden plod tak dostává velké množství krve, které organismus přetěžuje, a následkem toho začne více vylučovat, zvyšuje se krevní tlak a může dojít až k srdečnímu selhání. Druhé dvojče naopak nedostává prakticky žádnou krev, a je proto menší, chudokrevné, méně vylučuje a má nízký krevní tlak.

Těhotné ženy, u kterých se zjistí vícečetné těhotenství, jsou pečlivě sledovány, aby bylo možné rizikům předcházet, a ochránit tak matku i plody.

(nes)

Zdroj: Hruban L, Gerychová R. Využití ultrazvukové diagnostiky při sledování vícečetného těhotenství. Praktická gynekologie 2004;3.

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více