#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Uměle vytvořené vajíčka a spermie mohou v budoucnu pomoci neplodným párům
Uměle vytvořené vajíčka a spermie mohou v budoucnu pomoci neplodným párům
calendar 8. 2. 2009

Uměle vytvořené vajíčka a spermie mohou v budoucnu pomoci neplodným párům

Bude možné léčit neplodnost pomocí uměle vytvořených vajíček a spermií? Vědci objevili způsob, jak se obejít bez dárců pohlavích buněk a přesto mít vlastní děti.

Bude možné léčit neplodnost pomocí uměle vytvořených vajíček a spermií? Výzkum vědců z univerzity v Newcastlu objevil způsob, jak se lze obejít bez dárců pohlavních buněk, a mít tak skutečně vlastní děti.

Spermie a vajíčka ze zárodečných buněk

Vajíčka a spermie připravené z vlastních zárodečných buněk se nazývají arteficiální gamety. Zárodečné buňky jsou speciální buňky, ze kterých se v lidském organismu postupně vyvíjejí buňky různého typu včetně vajíček a spermií. V lidském těle existuje několik zdrojů takových buněk. Lze je odebrat z buněk kostní dřeně, z kůže nebo z embryí, která zbudou po umělém oplodnění (IVF). Tento způsob by mohl zajistit šanci na otěhotnění například pacientům po chemoterapii, mužům se zhoršenou kvalitou spermií nebo ženám v menopauze. Díky tomu, že se k přípravě odebírají buňky vlastního těla, je zachována skutečná genetická příbuznost.

Oponenti mají námitky

To, co se zdá na první pohled jednoduché a účinné, je podle oponentů tohoto výzkumu velmi nejisté. Není totiž zcela jasné, zda lze získávat skutečně funkční buňky i od opačného pohlaví: tedy spermie od ženy nebo vajíčka od muže.

Arteficiální spermie byly v pokusu využity k oplození u myši. Výsledky prozatím nebyly příliš uspokojivé: plody se rodily předčasně, nepřežívaly příliš dlouhou dobu a podléhaly vrozeným vadám.

Legislativní zábrany

Problémem, před kterým stojí výzkum a jeho aplikace do praxe, je však zákon. V legislativě mnoha zemí včetně ČR je povoleno manipulovat se zárodečnými buňkami pouze za účelem výzkumu. Zcela zakázané je jejich použití v léčbě lidských onemocnění. Dlouho se tedy bude diskutovat především o tom, jak nastavit zákony a jaká vydat povolení.

Ačkoliv jsou vědci na samém začátku výzkumné práce, už nyní je jisté, že během několika let by mohly být poznatky aplikovány také v lidské reprodukci. Optimisté dokonce tvrdí, že za deset let se podaří zrealizovat první lidská těhotenství.

(nes)

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více