#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po umělém oplodnění je vždy sledováno jako rizikové
Těhotenství po umělém oplodnění je vždy sledováno jako rizikové
calendar 20. 7. 2008

Těhotenství po umělém oplodnění je vždy sledováno jako rizikové

Cílem vymezení skupiny žen s rizikovým těhotenstvím je předcházet stavům, které by ohrozily plod nebo samotnou těhotnou ženu. Rizika spojená s těhotenstvím existují v podstatě při jakékoliv graviditě.

Cílem vymezení skupiny žen s rizikovým těhotenstvím je předcházet stavům, které by ohrozily plod nebo samotnou těhotnou ženu. Rizika spojená s těhotenstvím existují v podstatě při jakékoliv graviditě. Proto je velmi nutné těhotné ženy sledovat. Zvláštní pozornost je věnována pacientkám po umělém oplodnění, kdy existuje více rizik pro ženu i dítě.

Před provedením umělého oplodnění (IVF) podepisují partneři informovaný souhlas. V prohlášení o souhlasu s mimotělním oplodněním a s výkony s ním spojenými jsou rodiče poučeni o tom, že těhotenství po IVF bude hodnoceno jako rizikové. Těhotné ženy po IVF jsou preventivně předávány do poraden pro riziková těhotenství. Sledování pacientek ve specializovaných poradnách pomáhá předcházet rizikům, která jsou s IVF spjata.

Sledování chrání plod i ženu

U těhotenství po IVF je vyšší riziko potratu v prvním trimestru těhotenství (1. až 3. měsíc) a vyšší procento vícečetných těhotenství. Proto je v této době nutné absolvovat častější ultrazvukové kontroly, a tím možným komplikacím předcházet. Čím dříve se zdravotní problém odhalí, tím je vyšší šance na jeho zdárné vyřešení.

V druhé polovině těhotenství hrozí u těhotných po IVF vyšší výskyt preeklampsie. Varovnými příznaky jsou: vysoký krevní tlak (nad 140/90), nadměrný přírůstek hmotnosti, otoky rukou, nohou nebo kotníků.

Pokud je podezření na preeklampsii, je pacientka často přijata do nemocnice.

Vícečetná těhotenství

Vícečetná těhotenství jsou riziková a kromě obtíží, které působí těhotným ženám, je také vysoké riziko předčasných porodů a porodních komplikací. Proto jsou těhotné ženy s dvěma a více plody preventivně hospitalizovány nejpozději od 32. týdne těhotenství, i když nemají žádné obtíže. Tlumením pohotovosti dělohy ke stahům se lékaři pokoušejí oddálit předčasný porod, a tím zabezpečit lepší poporodní vývoj plodů.

Těhotenství a porod mohou u tzv. rizikových gravidit proběhnout nakonec zcela fyziologicky, tedy bez komplikací. Pro těhotnou ženu po IVF je ale jistě bezpečnější, pokud se dostane do vyšší úrovně péče v poradně pro riziková těhotenství. Nedojde tak k bagatelizaci i zdánlivě nevýznamných příznaků a těhotenství dopadne úspěšně.

(nes)

Zdroj: Zdeněk Zeman, Antonín Doležal. Právní odpovědnost a právní vztahy v porodnictví.

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více