Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po umělém oplodnění je vždy sledováno jako rizikové
Těhotenství po umělém oplodnění je vždy sledováno jako rizikové
calendar 20. 7. 2008

Těhotenství po umělém oplodnění je vždy sledováno jako rizikové

Cílem vymezení skupiny žen s rizikovým těhotenstvím je předcházet stavům, které by ohrozily plod nebo samotnou těhotnou ženu. Rizika spojená s těhotenstvím existují v podstatě při jakékoliv graviditě.

Cílem vymezení skupiny žen s rizikovým těhotenstvím je předcházet stavům, které by ohrozily plod nebo samotnou těhotnou ženu. Rizika spojená s těhotenstvím existují v podstatě při jakékoliv graviditě. Proto je velmi nutné těhotné ženy sledovat. Zvláštní pozornost je věnována pacientkám po umělém oplodnění, kdy existuje více rizik pro ženu i dítě.

Před provedením umělého oplodnění (IVF) podepisují partneři informovaný souhlas. V prohlášení o souhlasu s mimotělním oplodněním a s výkony s ním spojenými jsou rodiče poučeni o tom, že těhotenství po IVF bude hodnoceno jako rizikové. Těhotné ženy po IVF jsou preventivně předávány do poraden pro riziková těhotenství. Sledování pacientek ve specializovaných poradnách pomáhá předcházet rizikům, která jsou s IVF spjata.

Sledování chrání plod i ženu

U těhotenství po IVF je vyšší riziko potratu v prvním trimestru těhotenství (1. až 3. měsíc) a vyšší procento vícečetných těhotenství. Proto je v této době nutné absolvovat častější ultrazvukové kontroly, a tím možným komplikacím předcházet. Čím dříve se zdravotní problém odhalí, tím je vyšší šance na jeho zdárné vyřešení.

V druhé polovině těhotenství hrozí u těhotných po IVF vyšší výskyt preeklampsie. Varovnými příznaky jsou: vysoký krevní tlak (nad 140/90), nadměrný přírůstek hmotnosti, otoky rukou, nohou nebo kotníků.

Pokud je podezření na preeklampsii, je pacientka často přijata do nemocnice.

Vícečetná těhotenství

Vícečetná těhotenství jsou riziková a kromě obtíží, které působí těhotným ženám, je také vysoké riziko předčasných porodů a porodních komplikací. Proto jsou těhotné ženy s dvěma a více plody preventivně hospitalizovány nejpozději od 32. týdne těhotenství, i když nemají žádné obtíže. Tlumením pohotovosti dělohy ke stahům se lékaři pokoušejí oddálit předčasný porod, a tím zabezpečit lepší poporodní vývoj plodů.

Těhotenství a porod mohou u tzv. rizikových gravidit proběhnout nakonec zcela fyziologicky, tedy bez komplikací. Pro těhotnou ženu po IVF je ale jistě bezpečnější, pokud se dostane do vyšší úrovně péče v poradně pro riziková těhotenství. Nedojde tak k bagatelizaci i zdánlivě nevýznamných příznaků a těhotenství dopadne úspěšně.

(nes)

Zdroj: Zdeněk Zeman, Antonín Doležal. Právní odpovědnost a právní vztahy v porodnictví.

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více