Články - detail

Domů dash Články dash Redukce embryí snižuje komplikace vícečetného těhotenství
Redukce embryí snižuje komplikace vícečetného těhotenství
calendar 20. 9. 2008

Redukce embryí snižuje komplikace vícečetného těhotenství

Vícečetné těhotenství není ani tak úspěchem léčby neplodnosti, jako spíše její komplikací. Toto těhotenství může být velkým nebezpečím pro matku i plody.

Vícečetné těhotenství není ani tak úspěchem léčby neplodnosti, jako spíše její komplikací. Těhotenství, kdy jsou přítomny v děloze více než dva plody, může být velkým nebezpečím pro matku i plody. Hrozí zvýšené riziko samovolného potratu nebo předčasného porodu. Proto je doporučováno redukovat vícečetná těhotenství na jednočetná nebo dvojčetná.

U žen, u kterých je vícečetné těhotenství závažným problémem, se přistupuje k redukci embryí. Snižuje se tak množství plodů v děloze obvykle ze dvou na jeden nebo ze tří na dva. Redukce se provádí na konci prvního trimestru. Jejím cílem je zajistit dostatečně dlouhou dobu těhotenství, a tím umožnit plodu, aby se dobře vyvíjel.

Snižuje se riziko předčasného porodu

Redukce embryí snižuje všechna rizika spojená s předčasným porodem a porodem dítěte o velmi nízké porodní hmotnosti. Při redukci se do srdce redukovaného plodu aplikuje roztok, který působí zástavu srdce. Embryo v děloze zůstává a v průběhu těhotenství postupně dochází k jeho vstřebání.

Rozhodnutí medicínská i osobní

Důvodů, proč se přistupuje k redukci, může být několik. Na prvním místě to jsou medicínské aspekty, kdy je bezprostředně ohroženo zdraví ženy nebo plodu. Příkladem je žena po císařském řezu, u které by těhotenství dvojčat mohlo vést k natrhnutí (ruptuře) dělohy. Někdy je důvodem osobní motivace, kdy si rodiče netroufají mít více dětí třeba kvůli své ekonomické situaci.

Existují také rizika výkonu

Vzhledem k tomu, že existuje určité riziko ztráty celého těhotenství po provedené redukci (přibližně 5 až 10%), je tato metoda vyhrazena pouze pro případy, kdy je vícečetné těhotenství spojeno s komplikacemi pro matku a plod. Navíc konečné rozhodnutí je vždy na ženě.

Redukce embryí může být z etického hlediska velmi problematická a ne pro každého je přijatelná. Ovšem ženský organismus je vybaven na donošení jednoho plodu a vícečetné těhotenství tak z biologického hlediska není zcela přirozené. Je nutné zdůraznit také medicínské aspekty redukce, které zajišťují příznivý vývoj plodu v děloze.

(nes)

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více