#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Redukce embryí snižuje komplikace vícečetného těhotenství
Redukce embryí snižuje komplikace vícečetného těhotenství
calendar 20. 9. 2008

Redukce embryí snižuje komplikace vícečetného těhotenství

Vícečetné těhotenství není ani tak úspěchem léčby neplodnosti, jako spíše její komplikací. Toto těhotenství může být velkým nebezpečím pro matku i plody.

Vícečetné těhotenství není ani tak úspěchem léčby neplodnosti, jako spíše její komplikací. Těhotenství, kdy jsou přítomny v děloze více než dva plody, může být velkým nebezpečím pro matku i plody. Hrozí zvýšené riziko samovolného potratu nebo předčasného porodu. Proto je doporučováno redukovat vícečetná těhotenství na jednočetná nebo dvojčetná.

U žen, u kterých je vícečetné těhotenství závažným problémem, se přistupuje k redukci embryí. Snižuje se tak množství plodů v děloze obvykle ze dvou na jeden nebo ze tří na dva. Redukce se provádí na konci prvního trimestru. Jejím cílem je zajistit dostatečně dlouhou dobu těhotenství, a tím umožnit plodu, aby se dobře vyvíjel.

Snižuje se riziko předčasného porodu

Redukce embryí snižuje všechna rizika spojená s předčasným porodem a porodem dítěte o velmi nízké porodní hmotnosti. Při redukci se do srdce redukovaného plodu aplikuje roztok, který působí zástavu srdce. Embryo v děloze zůstává a v průběhu těhotenství postupně dochází k jeho vstřebání.

Rozhodnutí medicínská i osobní

Důvodů, proč se přistupuje k redukci, může být několik. Na prvním místě to jsou medicínské aspekty, kdy je bezprostředně ohroženo zdraví ženy nebo plodu. Příkladem je žena po císařském řezu, u které by těhotenství dvojčat mohlo vést k natrhnutí (ruptuře) dělohy. Někdy je důvodem osobní motivace, kdy si rodiče netroufají mít více dětí třeba kvůli své ekonomické situaci.

Existují také rizika výkonu

Vzhledem k tomu, že existuje určité riziko ztráty celého těhotenství po provedené redukci (přibližně 5 až 10%), je tato metoda vyhrazena pouze pro případy, kdy je vícečetné těhotenství spojeno s komplikacemi pro matku a plod. Navíc konečné rozhodnutí je vždy na ženě.

Redukce embryí může být z etického hlediska velmi problematická a ne pro každého je přijatelná. Ovšem ženský organismus je vybaven na donošení jednoho plodu a vícečetné těhotenství tak z biologického hlediska není zcela přirozené. Je nutné zdůraznit také medicínské aspekty redukce, které zajišťují příznivý vývoj plodu v děloze.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více