Články - detail

Domů dash Články dash Předčasný porod se po umělém oplodnění je častější
Předčasný porod se po umělém oplodnění je častější
calendar 19. 8. 2008

Předčasný porod se po umělém oplodnění je častější

Předčasný porod a nízká porodní váha se po umělém oplodnění ve srovnání se spontánním těhotenstvím vyskytují častěji. Důvodů, proč v tomto případě k předčasnému porodu dochází, je hned několik.

Předčasný porod a nízká porodní váha se po umělém oplodnění ve srovnání se spontánním těhotenstvím vyskytují častěji. Důvodů, proč v tomto případě k předčasnému porodu dochází, je hned několik. A vzájemně spolu souvisejí.

Porod před ukončeným 37. týdnem těhotenství je označován jako předčasný porod. Ženy, které otěhotní v rámci programu umělého oplodnění (IVF), mají vyšší riziko předčasného porodu. To se ještě zvyšuje při vícečetném těhotenství. Pacientky, u kterých hrozí předčasný porod, jsou častěji sledovány lékařem a odeslány do poradny pro riziková těhotenství nebo do specializovaných perinatologických center, tedy pracovišť zabývajících se problematikou zdravého vývoje dítěte těsně po porodu.

Dvakrát vyšší riziko předčasného porodu

Pro stanovení rizik předčasného porodu po umělém oplodnění provedli lékaři v irském Dublinu klinickou studii. Riziko předčasného porodu bylo u žen po IVF přibližně dvakrát vyšší oproti skupině žen, které otěhotněly spontánně. Z celkového počtu rodiček po IVF porodilo předčasně 8,7 % žen, ve skupině žen po přirozeném těhotenství to bylo 4.3 % žen.

K předčasnému porodu dochází i u jednoho plodu

Příčiny, které vedou k předčasnému porodu u žen po IVF, zůstávají stále nejasné. U žen s vícečetným těhotenstvím, které je po IVF velmi obvyklé, je riziko předčasného porodu obecně vyšší. Některé zdroje uvádějí, že příčinou předčasných porodů by mohl být samotný výkon. Tuto teorii podporuje pozorování, že i u žen s jednočetným těhotenstvím po IVF byl zaznamenán častější výskyt předčasného porodu.

Na vině je neplodnost, věk i nemoci

Další možnou příčinou, která vede k předčasnému porodu po umělém oplodnění, je přímo neplodnost. Zdá se, že neplodné ženy mají sklony k předčasnému porodu a porodu dítěte o nízké porodní hmotnosti. Ostatními rizikovými faktory jsou vyšší věk nebo některá chronická onemocnění (vysoký krevní tlak, cukrovka).

U žen po umělém oplodnění nelze jednoznačně určit, která z nich je ve zvýšeném riziku předčasného porodu. Po IVF je těhotenství vedeno jako rizikové, aby bylo možné snižovat hrozící komplikace na minimum. Pravidelné sledování matky i plodu je základem péče o ženy v rámci programu IVF.

(nes)

Zdroj: Allen C, Bowdin S. Pregnancy and perinatal outcome after assisted reproduction: a comparative study. Irish Journal of Medical Science 2008;June 03.

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více