Články - detail

Domů dash Články dash Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy
Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy
calendar 2. 4. 2009

Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy

Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne. Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici.

Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne.

Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici. O mimoděložní těhotenství se jedná, jestliže se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní sliznici. To ale může mít i život ohrožující následky. Proto je v takovém případě třeba rychle jednat.

Vajíčko má vhodné podmínky k růstu jen v děložní sliznici. Pokud se uhnízdí jinde, s největší pravděpodobností dojde k jeho potratu. Tělo ho jednoduše odmítne. Pokud se tak nestane a vajíčko roste, dojde při dalším růstu vajíčka k prasknutí prokrvené stěny vejcovodu a nastane nebezpečné krvácení do břišní dutiny doprovázené intenzivní bolestí břicha.

Ženy nejohroženější mimoděložním těhotenstvím:

  • s více partnery,
  • které prodělaly zánětlivé onemocnění v oblasti pánve,
  • po operaci na tlustém střevě,
  • po prodělaném předchozím mimoděložním těhotenství.

Vajíčko se může nejčastěji uhnízdit:

  • ve vejcovodu (v 95 %),
  • ve vaječníku,
  • v peritoneální dutině (v břiše, kde se nacházejí reprodukční orgány),
  • v děložním hrdle.

Mimoděložní těhotenství je nutné ukončit. Bohužel lékařská věda ještě nepokročila tak daleko, aby mohlo být rostoucí embryo přeneseno k uhnízdění do děložní sliznice. Chirurgicky se odstraní postižený vejcovod.

Někdy může být i zachráněn, hrozí ale riziko infekce, krvácení a také opakování mimoděložního těhotenství. Pokud má žena druhý vejcovod v pořádku, zůstává plodná a může se znovu pokusit otěhotnět. V opačném případě se nabízí oplození pomocí metody in vitro, tedy "ve zkumavce".

Zdroj: Ectopic pregnancy: Diagnosis and Managemet Fertil Steril 2008; 90: 1579–1582.

(jate)

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více