12. 10. 2008
Ideální pacientka pro příjem jednoho embrya
Vývoj metod umělého oplodnění jednoznačně směřuje k tomu, že ve většině center se nepřenáší do dělohy více než dvě embrya. U žen mladých a při prvním cyklu umělého oplodnění se přistupuje k přenosu jediného embrya.
Vývoj metod umělého oplodnění jednoznačně směřuje k tomu, že ve většině center se nepřenáší do dělohy více než dvě embrya. U žen mladých a při prvním cyklu umělého oplodnění se přistupuje k přenosu jediného embrya. Snižuje se tak výskyt mnohočetných těhotenství, která jsou některými odborníky považována za komplikaci léčby neplodnosti.
Stále se sleduje, u kterých pacientek je vhodné provést přenos jednoho embrya. Pro lepší orientaci existují doporučení Společnosti pro asistovanou reprodukci, která stanovují možnosti u konkrétních pacientek. Základem zůstává, že lékař a pacientka by se měli domluvit na počtu transferovaných embryí.
Pro některé pacientky jedno embryo
Ideální pacientka pro transfer jednoho embrya je podle lékařů žena:
- ve věku 28 až 34 let
- s pěti a více kvalitními embryi
- po jednom nebo žádném neúspěšném předchozím cyklu umělého oplodnění •
- s normálními testy funkce vaječníků
- po stimulaci vaječníků 8 až 10 dnů
- s nekomplikovaným embryotransferem
Inspiruje nás do budoucna belgický model?
Zajímavé jsou legislativní a finanční aspekty přenosu jediného embrya. Například v Belgii byl podobný systém jako v České republice, kdy pojišťovny hradily tři cykly mimotělního oplodnění. Finanční rozbory však zjistily, že pokud se podaří snížit vícečetná těhotenství, ušetří se finance na následné péči o novorozence. Při vícečetné graviditě se častěji rodí děti nedonošené a péče o ně je mnohdy velmi nákladná. Peníze, které pojišťovny ušetřily, použily na hrazení dvojnásobného počtu umělého oplodnění cyklů. Tak se alespoň v prvním cyklu přenáší jedno embryo a hradí šest cyklů.
Hlavními parametry pro transfer jednoho embrya jsou kvalitní embrya a vybraná skupina pacientek. Ukazuje se, že přenos pouhého jediného embrya může zajistit dobré výsledky těhotenství, a navíc zohledňuje finanční stránku léčby.
(nes)
Zdroj: Gynekologie po promoci 2004;09/10:48–53