Články - detail

Domů dash Články dash Dvojčata: víte, jak vznikají a vyvíjejí se v děloze?
Dvojčata: víte, jak vznikají a vyvíjejí se v děloze?
calendar 7. 9. 2008

Dvojčata: víte, jak vznikají a vyvíjejí se v děloze?

Vícečetná těhotenství přestala být i v České republice vzácností. V současné době se objevuje stále více vícečetných těhotenství zejména v souvislosti s metodami asistované reprodukce.

Vícečetná těhotenství přestala být i v České republice vzácností. V současné době se objevuje stále více vícečetných těhotenství zejména v souvislosti s metodami asistované reprodukce. V závislosti na tom, jak probíhá vznik a vývoj dvojčat, je určeno pohlaví, podoba i zdravotní stav dvojčat. Existuje několik variant, jak může k vícečetnému těhotenství dojít.

Přirozený výskyt dvojčetných těhotenství je udáván poměrem 1 : 80 porodů. Výskyt dvojvaječných dvojčat závisí na rase, věku a počtu předešlých těhotenství. Naproti tomu počet porodů jednovaječných dvojčat je poměrně stálý a pohybuje se v poměru 1 : 250 porodů.

Vývoj jednovaječných dvojčat

Dva plody se mohou vyvíjet z jednoho vajíčka a jediné spermie, kdy se zárodek v časné fázi embryonálního období rozdělí na dvě embrya. Taková dvojčata se označují jako jednovaječná. Jsou stejného pohlaví, mají společnou placentu a stejný dědičný základ. Mají tedy stejnou krevní skupinu, identickou konstituci těla a lze jim bez jakýchkoliv imunologických problémů vzájemně jednomu od druhého transplantovat orgány.

Dvojvaječná dvojčata

Druhou možností je uvolnění dvou vajíček, která pocházejí z jednoho nebo dvou různých folikulů. Každé vajíčko je pak oplozeno jednou spermií. Tato dvojvaječná dvojčata se vyvíjejí snáze než dvojčata jednovaječná, neboť každé z nich má vlastní placentu. Každý plod vzniká z jiného vajíčka a spermie, proto si plody nemusí být podobné a mohou být i rozdílného pohlaví.

Poloha dvojčat rozhoduje o porodu

Poloha plodu v děloze je určena vztahem podélné osy plodu k podélné ose dělohy. Pokud jsou obě osy shodné, jde o polohu podélnou. Dvojčata jsou v děloze uložena ve většině případů v poloze podélné hlavičkou, u třetiny žen je jeden plod hlavičkou a druhý koncem pánevním.

V obou případech může žena porodit spontánně. Ve zbývajících případech je jeden plod v poloze podélné a druhý v poloze příčné. Minimum dvojčat je uloženo tak, že jsou oba plody v poloze příčné. Tyto varianty jsou ukončovány císařským řezem.

(nes)

Zdroj: Prenatální diagnostika a péče u vícečetného těhotenství. Lékařské listy 2001;23.

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více