Poradna

Domů dash Poradna dash Ovulace po vyléčení anorexie

Poradna

Ovulace po vyléčení anorexie

17. 3. 2022
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Je mi 23let. Asi ve 14 letech jsem se léčila na anorexii a menstruace mi byla vyvolávána.Nyní beru antikoncepci a měsíčky tak dostávám pravidelně. Avšak když ji vysadím, tak měsíčky nedostanu. Vysadila jsem ji na půl roku, za účelem otěhotnění. Nejenom že jsem neotěhotněla, ale měsíčky nebyly. Paní doktorka mě poslala na rozbor krve ohledně množství hormonů. Podle výsledků bylo vše v pořádku. Chtěla jsem se zeptat čím to tedy může být a zda mám šanci na miminko. Ještě chci podotknout, že měřím 162cm a vážím 52kg. nemůže to být nízkou hladinou tělěsného tuku? děkuji za odpověď
Pregnant

Odpověď lékaře:

Dobrý den. S nějvětší pravděpodobností máte anovulační cykly, neuvolňuje se vám v průběhu cyklu vajičko, a proto nemůžete otěhotnět (a ani nemenstruujete). Příčina anovulačních cyklů skutečně může být v nadměrném stresu, nadměrné fyzické námaze nebo v podváze. Více než na BMI záleží však na množství tělesného tuku v těle. Pokud je nízké, organismus trpí nedostatkem energie a musí šetřit, takže se věnuje zachování základních životních funkcí. Ovulace je pak pro organismus něco, co k životu není bezpodmíněčně nutné, takže na to energii "neplýtvá". Zjednodušeně řečeno, i gravidita je enrgeticky náročná, a tak si organismus nemůže dovolit těhotenství, pokud nemá dostatek energetických zásob. Anovulační cykly lze poměrně dobře hormonálně léčit, ale úspěšnost je pochopitelně vyšší v případě, že dojde k normalizaci váhy. Někdy stačí opravdu trochu přibrat, přestat se stresovat a stav se upraví sám. Ideální procento tělesného tuku v této situaci by mělo být okolo 22%, BMI minimálně 20 (vaše BMI mi vychází na 19,8). Hladinu hormonů bych s odstupem nechala zkontrolovat. Ještě by bylo na místě udělat tzv. progesteronový test, tedy aplikaci injekce, po které byste měla menstruaci dostat. A poslední dotaz: byly vám vyšetřeny i hormony štítné žlázy?

Centra pomoci

Hledáte pomoc? Navštivte některé ze specializovaných center v ČR!

Mapa center pomoci
Centra pomoci
testemonial

Slovníček pojmů

Problematika léčby neplodnosti a asistované reprodukce je bohatá na odbornou terminologii. V následujícím slovníčku naleznete základní pojmy, se kterými se můžete při zjišťování možností její léčby setkat.

Nakouknout do slovníku