#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Zkuste se v těhotenství vyhnout virům. Jde to!
Zkuste se v těhotenství vyhnout virům. Jde to!
calendar 30. 1. 2010

Zkuste se v těhotenství vyhnout virům. Jde to!

Jsou všude kolem nás. Viry, kapénky, bacily, … V těhotenství je obzvláště důležité se těmto nepřátelům vyhnout. Nezáleží na tom, zda jste otěhotněla za pomoci umělého oplodnění, nebo přirozenou cestou. Pro organismus je v tomto období těžší bojovat s infekcí tak jako tak. <br>

Jsou všude kolem nás. Viry, kapénky, bacily, … V těhotenství je obzvláště důležité se těmto nepřátelům vyhnout. Nezáleží na tom, zda jste otěhotněla za pomoci umělého oplodnění, nebo přirozenou cestou. Pro organismus je v tomto období těžší bojovat s infekcí tak jako tak.

Vyhněte se přelidněným místům

V zimním období počet nemocných přibývá. Bohužel ne všichni mají tolik odpovědnosti vůči sobě samým a druhým lidem, aby zůstali doma. A tak v autobusech, metru a obchodech vidíme často hodně podobný obrázek – kašlající, kýchající lidi, kteří se ohánějí posmrkaným kapesníkem. Ano, mají vědět, že ohrožují nákazou malé děti, staré lidi a těhotné. Bránit se ale většinou musíte samy. A to tím, že se co nejvíce budete těmto místům vyhýbat. Cestujte autem a nákupy v přeplněných obchodech odložte. Pokud pracujete a někdo je v zaměstnání nemocný, asertivně, ale slušně mu sdělte, že se nechcete nacházet v jeho blízkosti. Bohužel, hodně lidí potřebuje být přímo upozorněno, že chození mezi ostatní v době nemoci opravdu není to nejlepší, co dělají.

Voda a mýdlo – vaši nerozluční společníci

Je to možná ohraná písnička, ale stále platí, že ruce se mají mýt opravdu často. Minimálně po každém příchodu domů, po použití toalety a po dotyku věcí, které užívalo hodně lidí před vámi. Výborná věc jsou vlhké kapesníčky napuštěné dezinfekcí nebo gely na ruce s obsahem alkoholu. Obojí na povrchu kůže odstraní většinu mikrobů. Hodí se perfektně na cesty, ale použít je můžete kdykoliv, když nemáte zrovna k dispozici vodu.

Zrádné kliky, telefony, klávesnice

Pamatujte na to, že viry mohou na povrchu jakéhokoliv předmětu přežívat několik hodin. Týká se to zejména virů chřipky. Pokud používáte klávesnici nebo telefon společně s více lidmi, nesahejte si po kontaktu s těmito předměty do očí nebo na obličej. Pracovní stůl nebo kliky můžete otřít dezinfekčním prostředkem. V kanceláři nebo kdekoliv na stole ve společných prostorech by měly být umístěné dezinfekční gely v podobných nádobkách jako na tekuté mýdlo. A hned vedle mohou být nové papírové kapesníčky v papírové krabici.

Nemoc by vás měla přidržet doma

Věřte, že pokud udeří chřipka nebo jakákoliv jiná virová infekce, je pro zdraví vaše i vašeho dítěte nejlepší volbou zůstat doma v teple. Všechny volně prodejné léky na chřipku, které hodláte použít, nejdříve konzultujte s lékařem. Zabraňte i nákaze ostatních lidí doma. Kýchejte jenom do rukávu, protože při kýchnutí do ruky budete roznášet bacily dotykem všude kolem. Použité kapesníčky při rýmě vyhazujte okamžitě do koše. A nezapomeňte na již zmiňovanou vodu a mýdlo.

Zdroj: health.infoniac.com

(skl)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více