#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Zdravá strava může být důležitým krokem k početí
Zdravá strava může být důležitým krokem k početí
calendar 10. 12. 2007

Zdravá strava může být důležitým krokem k početí

Konkrétní jídelníček přímo ovlivňující plodnost sice neexistuje, nicméně dodržováním základů zdravé výživy se vaše vyhlídky na početí potomka mohou značně vylepšit.

Konkrétní jídelníček přímo ovlivňující plodnost sice neexistuje, nicméně dodržováním základů zdravé výživy se vaše vyhlídky na početí potomka mohou značně vylepšit.

  • Základním pravidlem je udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Trpíte-li podváhou či nadváhou, snažte se svoji hmotnost upravit. Pozor ovšem na drastické diety – ty v období, kdy se snažíte počít zdravé dítě, žádoucí určitě nejsou, stejně jako vaše případná porucha příjmu potravy (bulimie, anorexie). Na detailní úpravu jídelníčku nemusíte být sami, poradí vám v kterékoli poradně pro výživu.
  • Do svého jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny. Obsahuje vitaminy, minerální látky a vlákninu, a menší počet kalorií (zejména zelenina) než většina ostatních potravin. Zkuste si dát třeba banán místo dezertu po obědě.
  • Dodržujte pitný režim – tělo je z velké části tvořeno vodou, ta z nás ale odchází (močením, potem), proto ji neustále potřebuje doplňovat. Optimální množství je 2,5 l denně. Pijte rovnoměrně po celý den, nečekejte na pocit žízně. Tím tělo již hlásí počátek dehydratace.
  • Vyřaďte alkohol. Sice byly prokázány pozitivní účinky například piva nebo červeného vína na lidské zdraví, ale ve velmi omezeném množství, a nikoli pro ženy, které chtějí mít dítě nebo jsou už těhotné.
  • Omezte pití kávy – jeden dva šálky slabé kávy vám pravděpodobně neublíží, nicméně svých obvyklých pěti silných „turků“ denně byste se vzdát raději měla.
  • Nekuřte – jedno z nejdůležitějších pravidel pro zdraví člověka obecně, nikoli jen pro budoucí maminky.
  • Dopřejte si pohyb a čerstvý vzduch – obojího se dá docílit například delšími procházkami přírodou.
  • Hlídejte si celkové složení jídelníčku – kromě zmíněného ovoce a zeleniny a vody by měl obsahovat i mléčné výrobky a celozrnné pečivo, celkově by měl být pestrý. Nespokojte se se stále stejnou snídaní a obědem v blízké restauraci.
  • Po poradě s lékařem lze užívat doplňky výživy, speciální přípravky obsahující vitaminy, minerály a stopové prvky pro ženu nezbytné nejen v těhotenství, ale právě i před samotným početím dítěte.

(jan)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více