#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Hormonální stimulace – co očekávat?
Hormonální stimulace – co očekávat?
calendar 17. 2. 2020

Hormonální stimulace – co očekávat?

Neplodností dnes trpí přibližně 15 procent párů, z toho asi v polovině případů je problém na straně ženy. Základem úspěšného otěhotnění je v případě ženy probíhající ovulace. A protože žijeme v době významných pokroků medicíny, existuje způsob, jak ženské tělo přimět k uvolnění oplodněníschopných vajíček.

Navození ovulace a superovulace 

Indukce (navození) ovulace a superovulace jsou termíny, které označují použití hormonálních injekcí k podpoře vaječníků tak, aby produkovaly zralá vajíčka. V případě indukce ovulace je cílem vypěstovat vajíčko u ženy, která normálně neovuluje. U superovulace je účelem vytvořit více vajíček ke zlepšení plodnosti u ženy, která ovuluje. Tato léčba je vhodná pro ženy, které nereagují na jednodušší terapii v podobě tablet či z neznámých důvodů nemůžou otěhotnět a chtějí zvýšit svoje šance pomocí většího počtu vajíček. Rovněž před odběrem vajíček k IVF je potřeba, aby jich dozrálo co největší množství.

Co očekávat v průběhu léčby?

Léčba začíná obvykle třetí nebo čtvrtý den menstruačního cyklu a trvá osm až deset dní. Naučíte se, jak si doma sama píchnout injekci, a v průběhu stimulace bude lékař ultrazvukem kontrolovat množství a velikost vyvíjejících se folikulů. Když dosáhnou správné velikosti, dostanete další, odlišnou injekci, která slouží k uvolnění vajíček. K tomu dojde 24–36 hodin po injekci. Na tuto dobu si pak naplánujete pohlavní styk nebo lékař po domluvě provede intrauterinní inseminaci (IUI, zavedení spermií tenkou hadičkou přímo do dělohy). V případě, že absolvujete IVF, zralá vajíčka budou odebrána v krátké narkóze jehlou přes stěnu dělohy a použity k oplodnění „ve zkumavce“.

Jaké jsou vedlejší účinky?

Vedlejší účinky zahrnují nadýmání, bolesti prsou, křeče v podbřišku, únavu, bolesti hlavy – v podstatě se jedná o příznaky běžné v průběhu menstruačního cyklu, které vlivem dávek hormonů mírně zesílí.

Existují nějaká rizika?

  • Ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS) je stav, při kterém se vaječníkyvýrazně zvětší a dochází k hromadění tekutiny v břišní dutině. Vyskytuje se zhruba v 0,5–1 procentu případů a vyžaduje léčbu, v těžších případech i hospitalizaci.
  • Vícečetné těhotenství je komplikací při uvolnění více než jednoho vajíčka. V případě trojčat a vícerčat se doporučuje redukce počtu plodů.

(kov)

Zdroj: genesis-fertility.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více