#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ve zkumavce se dá vypěstovat vajíčko i spermie
Ve zkumavce se dá vypěstovat vajíčko i spermie
calendar 14. 6. 2010

Ve zkumavce se dá vypěstovat vajíčko i spermie

Zralou spermii se již téměř před rokem podařilo vypěstovat vědcům z North-East England Stem Cell Institute (NESCI) ve Velké Británii. Spermie byly vytvořeny z embryonálních kmenových buněk a měly by posloužit jako model pro sledování vývoje spermií.

Zralou spermii se již téměř před rokem podařilo vypěstovat vědcům z North-East England Stem Cell Institute (NESCI) ve Velké Británii. Spermie byly vytvořeny z embryonálních kmenových buněk a měly by posloužit jako model pro sledování vývoje spermií. Na využití při umělém oplodnění si budou muset tyto spermie ještě nějakou chvíli počkat.

"Návod" na pěstování spermií

Na úplném začátku je třeba embryonální kmenová buňka. Tyto buňky se získávají z přebytečných embryí. Kmenová buňka se začne dělit a působením různých chemických látek vytváří buňky zárodečné linie, což jsou vlastně předchůdci vajíčka nebo spermie. Po dalším vydatném chemickém "bujónu" se z těchto buněk začnou tvořit spermie. Ačkoli tyto spermie zatím nemohou být použity pro umělé oplodnění, vědci do jejich pozorování vkládají velké naděje. Doufají totiž, že se jim tak podaří zjistit další příčiny mužské neplodnosti a případně stanovit i její léčbu. Stejně tak budou moci pozorovat, jak na spermie působí různé škodlivé látky nebo třeba chemoterapie.

Mužům to na důležitosti neubere

Kdo by se snad bál, že teď už vlastně mužské pohlaví ani nebude třeba, když si dokážeme vytvořit pohlavní buňky, může zatím zůstat v klidu. Za prvé jsou tyto spermie přece jen asi o něco méně kvalitní než ty "přírodní". V předchozích studiích u myší měly myšky vzniklé z těchto vyrobených spermií časté zdravotní obtíže a zemřely do pěti měsíců.

Další důvod, proč se muži o svoji budoucnost nemusí bát, je ten, že další postup výzkumu je zpomalený tím, že embrya vzniklá oplozením spermií ze zkumavky musí být do čtrnácti dní zničena. A za třetí jsou k vypěstování spermií potřeba jen mužské kmenové buňky, protože nesou chromozom Y, který je pro vývoj spermií nezbytný. Takže opravdu nehrozí, že by muži byli venku ze hry.

(jas)

Zdroj: www.bionews.org.uk

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více