Čím je žena starší, tím obtížnější pro ni může být otěhotnět. Také se ví, že s rostoucím věkem muže klesá kvalita jeho spermií. Nová studie ale tvrdí, že věk dárce spermatu nemá na umělé oplodnění vliv.
Vědci analyzovali více než 39 000 případů umělého oplodnění, k nimž došlo mezi roky 1991 a 2012 ve Velké Británii. Vždy šlo o první cyklus, při kterém byly použity spermie z dárcovského spermatu. Studie se zabývala jak in vitro fertilizací, tak i dárcovskou inseminací.
Autoři studie poté pro výše uvedené metody spočítali úspěšnost, a to jako poměr mezi počtem narozených dětí a celkovým počtem zákroků. A výsledky?
Znamená to tedy, že muži jsou plodní ve 45 letech stejně, jako když je jim 18 roků? Podle autorů studie to tak není. Musíme totiž brát v úvahu, že dárci jsou pečlivě vybíráni, a to především podle kvality spermatu. Dalším kritériem je pak celkový zdravotní stav a speciálně jsou kandidáti testováni na pohlavně přenosné nemoci.
Z výsledků výzkumu tedy vyplývá, že důležitým faktorem pro úspěch umělého oplodnění je věk ženy a kvalita spermatu muže. Pokud je sperma kvalitní, má šanci stát se otcem i ve vyšším věku. Naopak ženy by s rodičovstvím otálet neměly, s věkem totiž klesá jak úspěšnost přirozeného, tak i umělého oplodnění.
(mak)
Zdroj: www.webmd.com