#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství "přivolané" adopcí? Sotva
Těhotenství "přivolané" adopcí? Sotva
calendar 27. 8. 2009

Těhotenství "přivolané" adopcí? Sotva

Každý pátý pár v České republice má problém s plodností. Není tedy vzácné, že se to může týkat i někoho ve vaší rodině.

Každý pátý pár v České republice má problém s plodností. Není tedy vzácné, že se to může týkat i někoho ve vaší rodině. A to je právě tam, kde bychom se měli naučit jednat s těmito blízkými tak, abychom neubližovali. Častokrát dobře míněná slova můžou bolet, a my si to vůbec neuvědomíme.

Čeho se vyvarovat

Potíže s otěhotněním a léčba neplodnosti nejsou náročné jenom pro samotné páry, ale i pro jejich blízké, kteří často nevědí, jak se chovat… Obezřetnost v tom, co říkat, se týká i situací, kdy s jistotou nevíte, zda se dotyčný pár o děti snaží, nebo zatím ne. Vyvarujte se hlavně následujících oznámení a otázek: Už jste byli u lékaře? Hádej co – jsem těhotná – budeš tetou! Říká se, že nejlepší je vyplnit žádost o adopci a pak se otěhotní!

Jednejte s taktem

Není nutné našlapovat po špičkách a bát se něco říct, ale mnohdy situaci můžete usnadnit anebo naopak zhoršit. Oznamujte svá těhotenství s citlivostí. Vyhněte se oznámení příslušné noviny v přítomnosti dvaceti dalších lidí na rodinné oslavě. Dotyčný pár chce mít radost, že někdo z rodiny bude mít miminko. Opravdu vám to přejí. Jsou však zahlceni svojí vlastní bolestí a není pro ně snadné se s tím vyrovnat. Dejte jim čas na to, aby danou skutečnost přijali. Uchráníte vaše vztahy a jejich pocity, které mohou být zraněné na dlouhou dobu. Pocity psychické bolesti a izolace nezmizí tím, že se dotyčný pár nakonec miminka dočká. "Konečně mají miminko, tak by měli být šťastní, ne?" Není to pravda. Citové jizvy nezmizí hned. Ze všech strastí, které pár absolvoval, tam vždycky kousíček zbude.

Důležitá psychická opora

Pamatujte, že jste důležitou oporou. Nebuďte ale zklamaní z toho, když si pár bude chtít nechávat věci pro sebe. Pokud to nechápete, alespoň předstírejte, že chápete. V jejich mysli je touha po miminku pořád – kdykoliv slyší dětský pláč, vidí těhotnou maminku v samoobsluze nebo jim někdo jiný oznamuje svoje těhotenství. Jenom oni sami vědí, čím si zrovna prochází, a je jejich volba o tom mluvit nebo pomlčet.

(skl)

Zdroj: www.associatedcontent.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více