#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Syndrom polycystických ovarií: zhubněte, sportujte a snáze otěhotníte!
Syndrom polycystických ovarií: zhubněte, sportujte a snáze otěhotníte!
calendar 7. 12. 2015

Syndrom polycystických ovarií: zhubněte, sportujte a snáze otěhotníte!

Přesně to naznačuje jedna z amerických studií. Propojení pohybové a hubnoucí strategie přineslo podle vědců ženám se syndromem polycystických ovarií větší naději na založení rodiny.

Hlavní příčinou zmiňovaného syndromu bývá abnormálně vysoká hladina mužských androgenních hormonů v těle ženy. Ta pak obvykle mívá méně často menstruační cyklus či může být tento jev tzv. anovulační, tedy nedochází k ovulaci a není možné otěhotnět. Ženy se syndromem polycystických ovarií také mohou mít větší ochlupení na pažích či pod nosem a být náchylnější k obezitě břišního typu.

Tři různé přístupy 

Obvyklé medicínské řešení tohoto syndromu bývá takové, že žena užívá hormonální antikoncepci pro srovnání hladiny hormonů v těle a pro nastolení pravidelného cyklu. Pokud chce otěhotnět, léky vysadí a pokusí se o početí. V nedávno publikované americké studii lékaři zkusili ženy rozdělit do tří skupin s různými léčebnými opatřeními. První skupina podstoupila standardní léčbu, tj. po dobu 4 měsíců ženy užívaly perorální antikoncepci a poté ji vysadily. Druhá část pacientek pilulky nebrala, ale ženy musely 4 měsíce cvičit za účelem snížení hmotnosti. Třetí skupina pak podstoupila terapii kombinací obou výše zmíněných postupů. Poté všechny zúčastněné podstoupily hormonální stimulaci ovulace, aby se u nich zvýšila šance na otěhotnění.

Jak to dopadlo?

  • Ze 49 žen z první skupiny, které pouze užívaly perorální hormonální antikoncepci, jich otěhotnělo 5.
  • U cvičících respondentek došlo k narození 13 dětí.
  • Z žen, které jak sportovaly, tak užívaly hormonální léčbu, jich úspěšně počalo 12.

Studii se dá vytknout malý počet žen pro jasný důkaz přínosu sportování. Nicméně i tak je patrný fakt, že význam aktivního pohybu je nepodcenitelný a možná dokonce vyšší nežli farmakologický zásah. Lékaři provádějící studii uvádějí u žen kromě zlepšení fertility také vyšší kvalitu života ve smyslu snížení tělního ochlupení a abdominálního tuku. Pohybem a redukcí hmotnosti totiž dochází ke stabilitě metabolického systému, který je pro organismus nesmírně důležitý.

Přestože by bylo zapotřebí rozsáhlejšího testování k prokázání pozitivního vlivu sportu na plodnost, dopad na zdraví jako takové je nesporný. Pohyb zabraňuje vzniku metabolického syndromu, cukrovky, vysokého krevního tlaku a řady dalších onemocnění.

(bak)

Zdroj:
Ztráta hmotnosti a cvičení může u žen s polycystickými ovarii zvýšit šanci na otěhotnění, 2015

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více