#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Prvorodičkou ve 34 letech? Názory odborníků se výrazně liší
Prvorodičkou ve 34 letech? Názory odborníků se výrazně liší
calendar 16. 7. 2010

Prvorodičkou ve 34 letech? Názory odborníků se výrazně liší

V dnešní době mnoho žen odkládá narození prvního dítěte až do věku po třicítce a nepochybně pro to mají spoustu rozumných důvodů.

V dnešní době mnoho žen odkládá narození prvního dítěte až do věku po třicítce a nepochybně pro to mají spoustu rozumných důvodů. Ale je to pro ženy a jejich děti vůbec zdravé, otěhotnět a porodit prvního potomka až v relativně pozdním věku?

Pozdní mateřství versus ideální věk

Není sporu o tom, že velká většina žen touží mít děti, otázka je pouze kdy. Názory na to, který věk je vlastně pro mateřství ten nejlepší, se různí. Jiný pohled na věc mají psychologové, sociologové, porodníci, lékaři nejrůznějších odborností, jiný ženy různých profesí a ještě jiný také jejich partneři a celé široké příbuzenstvo.

Část pravdy ohledně toho, kdy je nejlepší přivést na svět své první dítě, může mít nakonec každý. Každopádně sociologové z Texaské univerzity v Austinu na toto téma před časem vypracovali odbornou studii. A výsledek? To, co mnozí z nás dnes považují za pozdní mateřství, je ve skutečnosti ideální věk.

Magická číslice pro věk šťastné prvorodičky je prý 34. Podle sociologů právě v tomto věku dosahuje většina žen ideální rovnováhy mezi dobrým zdravotním stavem a materiálním zabezpečením. Pro mladší ženy je totiž ještě obtížné správně skloubit mateřství a kariéru, což se může projevit nejen materiálním nedostatkem, ale v důsledku i zdravotními problémy matky a jejího dítěte.

Zdraví a mateřství

Přestože ženy po třicítce už nejsou na vrcholu svých fyzických sil a kondice, právě ony věnují více pozornosti svému zdraví a staví se zodpovědněji také ke zdravotnímu stavu svého budoucího dítěte. Navíc platí, že ženy, které nerodily, jsou často ve věku 34 let v lepší fyzické kondici než ženy, které první dítě porodily v osmnácti nebo dvaceti.

Přestože věk 34 let je pro první dítě možná ideální, odborníci upozorňují, že již po 35. roce věku začíná klesat hladina ženských pohlavních hormonů a s tím se také snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Proto je vhodné pomýšlet na mateřství o něco dříve; odborné zdroje opět udávají ideální rozmezí: je jím věk 27 až 34 let.

(vek)

Zdroj: geniusbeauty.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více