Progesteron je ženský pohlavní hormon, který se v těle vyskytuje přirozeně. Zároveň se ale vyrábí léky, krémy či bylinné směsi, které tuto látku také obsahují. Kdy a na co se tyto přípravky používají?
Progesteron a jemu podobné hormony také někdy nazýváme gestageny či progestiny. Patří mezi látky, jejichž hladina se cyklicky mění spolu s menstruačním cyklem a které jsou potřeba pro správný průběh těhotenství. V ženském těle je tento hormon produkován především vaječníky a v těhotenství placentou. Po menopauze jeho hladina klesá. Mužské tělo progesteron také produkuje, i když v daleko menší míře.
Léky, které obsahují progesteron, se používají jako antikoncepce nebo jako hormonální substituční terapie (k léčbě příznaků menopauzy). Dále se progestiny užívají například v léčbě:
Druhým významným ženským pohlavním hormonem je estrogen. Mnoho léků (jak antikoncepce, tak třeba hormonální substituční terapie) obsahuje oba tyto hormony. Antikoncepci, ve které jsou jen hormony podobné progesteronu, nazýváme gestagenní. Je vhodná pro ženy, jež mají zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Předepisuje se také kojícím maminkám. Kromě tabletek se gestageny mohou podávat i ve formě injekcí a obsahují je některá nitroděložní tělíska.
Progesteron, třeba ve formě krému, se používá ke zvládání příznaků menopauzy. Těmi mohou být:
Progesteron se vyskytuje přirozeně v lidském těle a umíme jej vyrobit synteticky, ale obdobné hormony nalezneme i v některých rostlinách. Je možné koupit různé rostlinné výrobky obsahující látky podobné progesteronu.
Progesteronové přípravky mohou mít některé nepříjemné dopady. Dejte si pozor na:
Kromě toho mohou tyto preparáty vyvolat i alergickou reakci, která se projeví například jako vyrážka, svědění v krku či ústech nebo otoky.
Rostlinné výrobky, které obsahují progesteron, se dají koupit i bez lékařského předpisu. Mnoha ženám pomáhají zvládat příznaky menopauzy a jiné hormonální nerovnováhy. Mohou ale ovlivňovat účinek ostatních léků, proto se před tím, než je začnete užívat, poraďte se svým lékařem.
(mak)
Zdroj:
www.webmd.com/a>